Naga MarketsCena ropy Brent jest najwyższa od trzech latW rajdzie cen surowców energetycznych może dochodzić do zmiany lidera. Wydaje się, że dotychczas dominował gaz naturalny, który gwałtownie drożał zarówno w Europie, jak i w Azji oraz Stanach Zjednoczonych. Aktualnie natomiast uwaga może przesuwać się w stronę ropy Brent.

Rynek ropy naftowej – zapasy surowca topnieją

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w piątek o 0,2 proc., do 77,41 USD, co jest najwyższym poziomem od października 2018 r., biorąc pod uwagę ceny zamknięcia.Tym samym w całym tygodniu baryłka może zdrożeć o około 2,5 proc. ze względu na globalne obawy o podaż po huraganach w USA, które uszkodziły obiekty rafinerii na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Dane EIA pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,5 mln baryłek, do 414 mln w zeszłym tygodniu i znalazły się na najniższym poziomie od października 2018 r.

Dane API również pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w zeszłym tygodniu o 6,1 mln baryłek, niemal trzy razy więcej, niż oczekiwał rynek, co było też ósmym z rzędu tygodniowym spadkiem. Tymczasem wskaźniki wykorzystania rafinerii na Wschodnim Wybrzeżu wzrosły do 93 proc., czyli do najwyższego wskaźnika od maja 2019 r., wskazując na silny popyt na paliwa w miarę złagodzenia zakazów podróżowania.

Ogromny popyt na gaz wciąż widoczny

Wracając do cen gazu ziemnego, te zdają się odbijać od dwutygodniowego minimum. Kontrakty terminowe na gaz ziemny w USA były notowane na poziomie blisko 4,9 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych, odbijając się od okolic 4,7 USD i zbliżając się do ponad 7,5-letniego maksimum na poziomie 5,5 USD, osiągniętego w połowie września.

Ceny mogą rosnąć w związku z silnym popytem na amerykański eksport, gdyż na całym świecie pojawiał się ogromny popyt na gaz, a wydobycie i produkcja zdają się nie zaspokajać potrzeb odbiorców. Ceny gazu w Europie utrzymują się na rekordowym poziomie ok. 24 USD/mmBtu i blisko 27 USD/mmBtu w Azji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pko giełda | cena akcji orange | kurs akcji amrest | kurs rubla prognozy 2021 | kurs pln | ethereum kurs | funt szterling |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here