Naga Markets

Pszenica próbuje wyhamować spadki

W USA areał upraw tego zboża jest duży i zapowiada większą produkcję – z kolei w innych częściach świata pojawiają się problemy z produkcją pszenicy. Niedawno niekorzystne uwarunkowania pogodowe panowały w Australii, z kolei w przypadku ukraińskiego zboża trwają nieustanne wątpliwości co do możliwości produkcyjnych i eksportowych tego kraju w związku z wojną.

Wczoraj ukraińskie ministerstwo rolnictwa podwyższyło prognozy zasianego areału pszenicy ozimej (do przeznaczenia na zbiory w 2023 r.) z 3,8 mln hektarów do 4 mln hektarów. Do wczoraj tamtejsi farmerzy zasiali 2,5 mln hektarów, czyli nieco ponad 60% planowanego obszaru. To dokładnie o połowę mniejsze tempo niż rok temu, kiedy do połowy października obsiane zostało 5 mln hektarów.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Ministerstwo oficjalnie nie podało przyczyny opóźnień, to sygnalizowało je już wcześniej – a lokalni politycy i analitycy wspominają, że problemem jest zarówno niekorzystna pogoda, jak i brak funduszy.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD korzysta na spadku ceny gazu. Wzrosty na Wall Street
Następny artykułLiga Traderów XI – II faza: wyniki, tabele i rozpiska 3 kolejki spotkań
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here