Naga Markets


Pallad to pierwiastek chemiczny z grupy platynowców, do których należą nikiel, platyna, darmstadt oraz pallad. Został odkryty dopiero na początku XIX wieku. Nazwa pochodzi od greckiej bogini Pallas, czyli Ateny.


Cena palladu za gram – notowania, kursy

Pallad jest notowany na wielu giełdach na świecie. Najczęściej jej cena podawana jest w dolarach amerykańskich, ale zdarza się również kwotować pallad w funtach brytyjskich oraz euro. Cena palladu na światowych giełdach najczęściej podawana za uncję trojańską, czyli około 31 gramów.

Metal na światowych giełdach oferowany jest za pośrednictwem kontraktów terminowych, dzięki którym możemy zabezpieczać się przed ryzykiem zmian cen tego metalu lub spekulować odnośnie przyszłych ruchów. Część brokerów oferuje kontrakty CFD na pallad. Za pomocą CFD możemy spekulować odnośnie zmian cen, nie nabywając fizycznie metalu.

Notowania palladu

London Metal Exchange (LME) to giełda terminowa z największym na świecie rynkiem opcji i kontraktów futures dotyczących różnych metali, w tym pallad. Pallad jest kwotowany na LME w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz euro, a cena podawana jest za jedną uncję.

CME Group zrzesza obecnie wiele giełd Chicago Mercantile Exchange (CME), Chicago Board of Trade (CBOT), Kansas City Board of Trade (KCBOT) oraz New York Mercantile Exchange (NYMEX). Pallad jest notowany na NYMEX w Nowym Jorku. Cena, podobnie jak w przypadku LME, jest kwotowana w dolarach amerykańskich za jedną uncję.

Kurs palladu
Wydobycie palladu

Pallad występuje w skorupie ziemskiej głównie jako zanieczyszczenie rud miedzi i cynku. Rosja jest największym producentem palladu z udziałem w światowej produkcji wynoszącym 44%. Następna w kolejce jest Afryka Południowa z udziałem 40%, Kanada z produkcją wynoszącą 6% oraz USA z 5% udziałem w światowej produkcji.

Pallad występuje w postaci wolnego metalu stopionego ze złotem oraz innymi metalami z rodziny platynowców na terenie Uralu, Australii, Etiopii, Ameryki Północnej oraz Południowej. Jednak w kontekście produkcji palladu złoża te odgrywają niewielką rolę. Najważniejszymi źródłami komercyjnymi są złoża niklu i miedzi odkryte w dorzeczu rzeki Sudbury w Ontario, a także w regionie Norilsk-Talnakh na Syberii. Ponadto duże złoża występują w kompleksie Bushveld Igneous w Republice Południowej Afryki.

Pallad może być również produkowany w reaktorach jądrowych wydobywając go z wypalonego paliwa jądrowego, chociaż ta metoda nie jest raczej używana. Obecnie żadne z istniejących zakładów przetwarzania odpadów jądrowych nie jest wyposażone w wydzielanie palladu z odpadów promieniotwórczych.

Największe spółki zajmujące się wydobyciem platyny

Norilsk Nickel (Norilsk) jest największym na świecie producentem niklu (stanowiącego 17 procent globalnej produkcji) i palladu (41 proc.) oraz jest w dziesiątce największych producentów miedzi. Firma wydobywa różnego rodzaju metale w kopalniach w Rosji, jak również w Botswanie i Południowej Afryce. Roczne wydobycie palladu w firmie Norilsk wynosi ponad 2,7 mln uncji. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie. Spółka jest notowana na Moscow Exchange oraz London Stock Exchange.

Anglo American Platinum (Amplats), aktywa firmy składają się z 11 zarządzanych kopalń oraz kilku wspólnego przedsięwzięcia w całej Afryce Południowej oraz w Zimbabwe. Większość rudy z tych kopalń jest poddawana obróbce w jednym z 14 oddziałów firmy przed wytapianie w jednej z trzech rafinerii w Republice Południowej Afryki. Amplats zdecydowanie jest drugim na świecie producentem palladu z roczną produkcją wynoszącą około 1,4 mln uncji. Główna siedziba firmy znajduje się w Johannesburgu. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu (Johannesburg Stock Exchange).

Impala Platinum (Implats), działalność firmy koncentruje się wokół kompleksu Bushveld (kraina geograficzna w Afryce Południowej obejmująca między innymi Prowincję Północno-Zachodnią w Republice Południowej Afryki) oraz Great Dyke w Zimbabwe. Główna jednostka operacyjna firmy znajduje się w zachodniej części kompleksu Bushveld w pobliżu Rustenburga. Implats posiada także 73-procentowy udział w kopalni Marula we wschodniej części Bushveld. Firma produkuje około 1 mln uncji rocznie palladu. Główna siedziba firmy mieści się w Johannesburgu. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu (Johannesburg Stock Exchange), London Stock Exchange oraz na rynku pozagiełdowym OTC Markets Group.

Lonmin, firma początkowo działała w połączeniu z London and Rhodesian Mining and Land Company Ltd. (Lonrho). Główne kopalnie firmy to Marikana znajdują się w zachodniej części kompleksu Bushveld. Rudy wydobywane przez firmę są wysyłane do działu procesów Lonmin, gdzie wyodrębnia się metale takie jak, miedź, nikiel platynę oraz pallad. Firma wydobywa około 300 tys. uncji rocznie. Siedziba firmy znajduje się w Londynie. Spółka jest notowana na London Stock Exchange oraz Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu (Johannesburg Stock Exchange).

Stillwater Mining Company jest od lat w czołówce głównych producentów palladu na świecie. Firma posiada kopalnie zlokalizowane w stanie Montana, gdzie głównie wydobywa się pallad, platynę i niewielkie ilości rodu. Roczne wydobycie palladu wynosi około 250 tys. uncji. Firma ma siedzibę główną w Stanach Zjednoczonych w Billings w stanie Montana. Spółka jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (New York Stock Exchange, NYSE).

Vale SA to brazylijska firma działająca na całym świecie. Jest drugą co do wielkości firmą górniczą, wiodącym producentem rudy żelaza i drugim na świecie producentem niklu. Firma ma swoje zakłady Sudbury w Kanadzie oraz w Port Colborne w Ontario, które produkują produkty pośrednie takie, jak pallad, platynę, złoto i srebro. Te wraz z materiałami poddanymi recyklingowi są wysyłane do rafinerii w Acton w Anglii, gdzie są przetwarzane na produkty o wysokiej czystości. Roczne wydobycie palladu wynosi około 250 tys. uncji. Siedziba główna firmy mieści w Rio de Janeiro, w Brazylii. Spółka jest notowana na wielu giełdach na świecie takich jak, BM&F BOVESPA (Brazylijska Giełda Papierów Wartościowych), Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE), Euronext, Giełda Papierów Wartościowych w Madrycie (Bolsa de Madrid) oraz Stock Exchange of Hong Kong (SEHK).

North American Palladium wraz z Stillwater Mining są głównymi producentami palladu na świecie z Ameryki Północnej. Firma działa w kopalni Lac des Iles (LDI), położonej w północnej prowincji Ontario, w Kanadzie, która rozpoczęła produkcję w 1993 roku. Roczne wydobycie palladu wynosi około 160 tys. uncji. Firma ma siedzibę główną w Toronto. Spółka jest notowana American Stock Exchange (AMEX) należącej do NYSE oraz Toronto Stock Exchange.

Zastosowanie platyny

Pallad jest obecnie głównie wykorzystywany do wytwarzania katalizatorów. Pallad jest również używany w produkcji biżuterii, zegarków, pasków testowych mierzących poziom cukru we krwi, w stomatologii, przyrządach chirurgicznych, świecach samolotowych i kontaktach elektrycznych. Pallad służy także do wykonywania profesjonalnych fletów muzycznych. Pallad stosowany jest najczęściej w produkcji następujących urządzeń:

Katalizatory – pallad przyspiesza uwodornienie, odwodornienie i krakowanie naftowe. Procesy wiązania węgla są ułatwione przez katalizatory związków palladu. Reakcje organiczne katalizowane palladem zostały wyróżnione przez wręczenie ich wynalazcom Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Pallad jest również wszechstronnym metalem do homogenicznej katalizy. Badanie przeprowadzone w 2008 roku wykazało, że pallad jest skutecznym katalizatorem wiązań węglowo-fluorowych.

Kondensatory ceramiczne – drugim największym zastosowaniem palladu jest przemysł elektroniczny. Pallad jest używany do produkcji kondensatorów ceramicznych, głównie jako stop z srebrem. Sektor elektroniczny zużywa rocznie około 1 mln uncji, czyli ponad 30 ton.

Magazynowanie wodoru – pallad łatwo absorbuje wodór w temperaturze pokojowej, tworząc wodorek palladu. Choć ta właściwość jest powszechna dla wielu metali, pallad ma wyjątkowo dużą zdolność pochłaniania i nie traci przy tym swoich właściwości. Zostało to odkryte przy projektowaniu wydajnego, niedrogiego, a zarazem bezpiecznego nośnika do przechowywania paliwa wodorowego, chociaż sam pallad jest jednym z bardziej kosztownych składników całego procesu.

Biżuteria – pallad jest stosowany jako metal szlachetny w przemyśle jubilerskim jako alternatywa dla platyny. Pallad jest znacznie mniej gęsty niż platyna i podobnie jak złoto, pallad może być spłaszczony do grubości liścia (1/250 000 cala). W przeciwieństwie do platyny, pallad może odbarwiać się w temperaturze powyżej 400 ° C. Ponadto pallad jest stosunkowo kruchy. Pallad jest jednym z trzech najpopularniejszych metali używanych jako stop z białym złotem. Rzadko powoduje reakcje alergiczne. Jeszcze dekadę temu głównym zastosowaniem palladu w branży jubilerskiej była produkcja białego złota.

Fotografia – w procesie drukowania fotografowie wykonują czarno-białe wydruki z użyciem soli platyny lub palladu. Często stosowany z platyną, pallad stanowi alternatywę dla srebra.

Podsumowanie

Pallad jest szeroko wykorzystywany w przemyśle, ale również w branży jubilerskiej. Podobnie jak w przypadku innych metali z grupy platynowców, pallad raczej jest obojętny dla ludzi. Chociaż zgłaszano przypadki o podrażnieniach skóry, to jednak dane o tych sytuacjach są dosyć ograniczone. Wykazano, że osoby z reakcją alergiczną na pallad również reagują podobnie na nikiel. Zaleca się unikania stosowania stomatologicznych stopów zawierających pallad przez osoby z taką przypadłością.

Pallad, mimo że odkryty jeszcze później, niż platyna, bo dopiero w 1802 roku, ma bardzo szerokie zastosowanie. Obecnie większość palladu jest stosowana w katalizatorach w przemyśle samochodowym. Pallad, tak jak inne towary, jest wykorzystywany w celach politycznych. W okresie do roku 2000 rosyjskie dostawy palladu na rynek światowy wielokrotnie się opóźniały, ponieważ ze względów politycznych kwoty eksportowe nie zostały przyznane na czas. Spowodowało to panikę na rynkach i w styczniu 2001 roku cena palladu wzrosła do poziomu 1100 USD za uncję. W tym czasie firma Ford Motor Company, obawiając się, że produkcja samochodów zostanie zakłócona przez niedobór palladu, zgromadziła duże ilości tego metalu. Kiedy ceny spadły Ford stracił na tej operacji prawie 1 mld USD.

Światowy popyt na pallad wzrósł z 100 ton w 1990 roku do prawie 300 ton w 2000 roku. Globalna produkcja palladu z kopalń wyniosła 222 tony w 2006 roku. Ceny palladu są bardzo silnie związane z sytuacją gospodarczą na świecie. Ceny rosną w okresach dobrej koniunktury, gdy przemysł się rozwija, a spadają w momentach dekoniunktury, kiedy spada tempo wzrostu gospodarczego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here