Miedź jest metalem przemysłowym, którego łacińska nazwa cuprum pochodzi od kraju z południa Europy, a mianowicie Cypru, gdzie był wydobywany w starożytności. Metal ten jest dobrym przewodnikiem cieplnym oraz elektrycznym i jest powszechnie stosowany głównie w przemyśle. Od czego zależą notowania miedzi?


Cena miedzi

Miedź jest wykorzystywana od epoki brązu, która nastąpiła po epoce kamienia, a przed epoką żelaza, czyli około 3 tys. lat p.n.e. Miedź obecnie ma bardzo duże zastosowanie w produkcji kabli elektrycznych (60%), pokryć dachów i instalacji wodociągowych (20%) oraz maszyn przemysłowych (15%). Głównymi gałęziami przemysłu, gdzie zużywa się najwięcej miedzi jest budownictwo, infrastruktura oraz budowa maszyn.







Kurs miedzi



 

Miedź wykorzystywana jest w największym stopniu jako metal. Bywa, że łączona jest z innymi metalami tworząc stopy, takie jak brąz, czy mosiądz.

Źródło: ICSG

Ponadto metaliczna miedź wykazuje właściwości antybakteryjne i możemy ją spotkać w wielu pokarmach, takich jak wątroba, ostrygi, kalmary, homary, drożdże, ziarna sezamu i słonecznika, kakao, czekolada i wielu innych.

Notowania miedzi

Miedź, tak jak wiele innych towarów, jest obecnie notowana na wielu giełdach kontraktów terminowych. Główne giełdy są zlokalizowane w Londynie oraz w Nowym Jorku. Metal jest również notowany w Hong Kongu, Moskwie i wielu innych.

London Metal Exchange (LME) to giełda terminowa z największym na świecie rynkiem opcji i kontraktów futures dotyczących różnych metali, w tym miedzi. Miedź jest kwotowana na LME w dolarach amerykańskich, a cena podawana jest za jedną tonę.

Commodity Exchange (COMEX) jest oddziałem giełdy towarowej New York Mercantile Exchange (NYMEX) i specjalizuje się w handlu kontraktami terminowymi na metale. Miedź na COMEX jest kwotowana w dolarach amerykańskich, a cena podawana jest za jednego funta, czyli powszechnie stosowaną jednostkę masy w USA. W przeliczeniu na kilogramy, 1 funt równa się około 0,45 kg.

Wydobywanie miedzi

Miedź jest głównym metalem w wykorzystywanym w przemyśle i jednym z istotniejszych surowców używanych przez człowieka. Złoża rudy miedzi znajdują się na całym świecie. Jest to także najstarszy metal znany człowiekowi, który został odkryty 10 000 lat temu.

Miedź znajduje się w skorupie ziemskiej w postaci rud, czyli w formie skały lub w czystej postaci w różnych minerałach. Miedź w minerałach jest rzadko spotykana, najczęściej wydobywa się ją w formie skały.

Rudy miedzi są wydobywane przy użyciu dwóch podstawowych metod wydobywania: metodzie odkrywkowej, w której wszelkie prace odbywają się na powierzchni, a proces wydobywczy odbywa się poprzez odkrywanie kolejnych warstw ziemi lub poprzez metodę głębinową, w której miedź wydobywa się poprzez eksploatację ziemi w głąb, a do wydobywania surowca służą szyby górnicze.

Światowa produkcja miedzi wyniosła około 18 mln ton rocznie w 2016 roku. Chile przoduje w wydobyciu miedzi na świecie. Kopalnie zlokalizowane w tym kraju zajmują sześć pozycji z dziesięciu w rankingu największych odkrywkowych kopalni na świecie. Oprócz Chile najwięcej wydobywa się w Chinach, Peru, USA, Australii.

Źródło: ICSG

Również w Polsce wydobywa się miedź. Wydobycie rud miedzi w Polsce jest skoncentrowane w trzech kopalniach głębinowych, Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Kopalnie są zarządzanie przez spółkę KGHM Polska Miedź.

Największe kopalnie na świecie

Escondida w Chile jest obecnie największą kopalnią na świecie. Zlokalizowana jest na pustyni Atacama na północy Chile. Kopalnia działa od 1990 r. i obecnie jest jednym z 10 najgłębszych kopalni odkrywkowych na świecie. Okres trwałości Escondida szacuje się na 54 lata.

Na koniec 2012 r. kopalnia posiadała ponad 32 mln ton odzyskowych zasobów miedzianych. Produkcja w roku finansowym kończącym się w czerwcu 2013 r. wyniosła 1,1 mln ton, co stanowiło około 5% światowej produkcji miedzi.

Największym udziałowcem kopalni jest BHP-Billiton posiadający udział w wysokości 57,5%. Inni partnerzy to Rio Tinto (30%), japońskie konsorcjum na czele z Mitsubishi (10%) oraz International Finance Corporation (2,5%).

Cananea, znana również jako kopalnia miedzi Buenavista, położona w Sonora w Meksyku, jest drugą, co do wielkości kopalnią miedzi na świecie. Szacunkowo w grudniu 2012 roku kopalnia posiadała 26,8 mln ton rezerwy miedzi. W 2012 roku wydobyto 200 000 ton miedzi.

Cananea została otwarta w 1899 roku i jest jedną z najstarszych kopalń odkrywkowych w Ameryce Północnej. Obecnym właścicielem jest Southern Copper Corporation, spółka zależna przedsiębiorstwa Grupo Mexico.

Toquepala położona jest 870 km na południe od stolicy Peru Limy, jest piątą największą kopalnią miedzi na świecie. Rezerwy miedzi w grudniu 2012 roku wynosiły 17,65 mln ton. Toquepala wyprodukowała w 2012 roku około 152 000 ton miedzi. Firma Southern Copper Corporation jest właścicielem i eksploatuje kopalnię.

Grasberg w prowincji Papua w Indonezji zajmuje dziesiąte miejsce na świecie pod względem wielkości rezerw miedzi. Kopalnia posiada rezerwy według stanu na grudzień 2012 roku wynoszące około 10,5 mln ton. W 2012 roku kopalnia wytworzyła 315 tys. ton miedzi. Kopalnia jest również w posiadaniu największym rezerw złota. Kopalnia działa od 1990 roku. Spółka PT Freeport Indonesia, która jest powiązana z amerykańskim przedsiębiorstwem Freeport-McMoRan posiada 90.64% udziałów. Pozostałe 9.36% jest w rękach indonezyjskiego rządu.

Największe spółki zajmujące się wydobyciem i produkcją miedzi

Codelco zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji miedzi z produkcją wynoszącą około 1,8 mln ton w 2016 roku. Jest to przedsiębiorstwo państwowe założone w 1955 roku. Główna siedziba mieści się w Santiago w Chile.

Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc. zajmuje drugie miejsce w globalnej konkurencji w wydobyciu miedzi. W 2016 roku wyprodukowano około 1,7 mln ton miedzi, czyli o około 12% więcej w porównaniu do roku 2015 (1,5 mln. ton). Firma ma główną siedzibę Phoenix w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku (New York Stock Exchange, NYSE). Wchodzi w skład indeksu S&P 500.

Glencore International Plc z produkcją miedzi wynoszącą około 1,29 mln ton w 2016 roku zajmuje trzecie miejsce na świecie. Główna siedziba mieści się w Szwajcarii i jest notowana na giełdzie w Londynie, Hong Kongu oraz Johannesburgu.

BHP Billiton zmniejszył swoją produkcję miedzi o 6%, z około 1,18 mln ton w 2015 roku do około 1,11 mln ton w roku 2016. Obecnie zajmuje czwartą lokatę w światowym rankingu. Nazwa firmy oraz struktura jest wynikiem połączenia australijskiej spółki Broken Hill Proprietary Company z brytyjską Billiton. Firma ma główną siedzibę w Melbourne w Australii. Firma jest notowana na giełdzie w Australii, Nowym Jorku oraz Londynie.

Southern Copper Corporation, spółka zależna od firmy Grupo México, zwiększyła swoją produkcję miedzi o 21%, z 743 tys. ton w 2015 roku do rekordowe poziomu 900 tys. ton w 2016 roku. W rankingu znajduje się na piątek pozycji. Jest notowana na NYSE oraz w Peru na Lima Stock Exchange.

KGHM Polska Miedź wyprodukowała w 2016 r. 677 tys. ton miedzi, czyli o 6% mniej, niż w 2015 r. (718 tys. ton). Mimo tego jest szóstą największą firmą na świecie zajmującą się produkcją tego metalu. Firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym udziałowcem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa posiadający ponad 30% udziałów.

Rio Tinto, brytyjsko-australijskie przedsiębiorstwo, zajmuje siódme miejsce. spółka zwiększyła wydobycie miedzi o 4%, z 504 tys. ton w 2015 roku do 523 tys. ton w 2016 roku. Firma ma główną siedzibę w Londynie oraz w Melbourne w Australii. Jest notowana na giełdzie w Australii, Nowym Jorku oraz Londynie.

Zapotrzebowanie na miedź

Główne zapotrzebowanie na miedź zgłaszają Chiny. Państwo Środka zgłasza aż około 50% światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Kolejne miejsca zajmują odpowiednio Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Japonia, Indie, Korea Południowa.

Źródło: ICSG

Jak widać Azja to około 60% światowego zapotrzebowanie na miedź, w tym około 50% to same Chiny. Europa Zachodnia również stanowi ważny region zbytu tego metalu przemysłowego z popytem sięgającym około 20%. Trzecie miejsce zajmują Ameryki z 15% zapotrzebowaniem.

Od razu nasuwa się wniosek, że na cenę miedzi w największym stopniu wpływa koniunktura w Chinach. Dobre dane z Chin będą wspierać wzrosty cen tego surowca. Zwłaszcza odczyty PKB, produkcji przemysłowej, wskaźniki mierzące inwestycje w infrastrukturę, czy indeksy PMI dla przemysłu.

Oczywiście Państwo Środka nie jest samotną wyspą i ogólna kondycja gospodarcza na świecie też jest istotna. Inwestowanie na rynku towarowym, w tym w miedź, najbardziej jest korzystne w czwartej fazie cyklu koniunkturalnego, czyli podczas ekspansji gospodarczej. W tym okresie następuje wzrost akcji kredytowej, firmy coraz więcej i chętniej inwestują, spada bezrobocie, rośnie konsumpcja itd. Jest to najlepszy okres dla surowców, gdyż akcje oraz obligacje są już mocno przewartościowane, a dobre nastroje powodują, że kapitał przenosi się na rynek towarowy mocno uzależniony od koniunktury.

Miedź w latach 2014-2016 odnotowała jeden z najgorszych wyników wśród surowców. Nagły wzrost cen pojawił się pod koniec 2016 r. po wygranej Donalda Trumpa oraz jego obietnicach dotyczących planów infrastrukturalnych na 500 mld dolarów i tym samym wpływu na popyt na metal. Jeden z większych światowych banków prognozuje, że ceny miedzi wzrosną nawet do 8 000 USD za tonę do 2020 roku. Głowna przyczyna wzrostu cen, to rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec ze strony Chin.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Analityk niezależny. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Doświadczenie zdobywał jako trader giełd amerykańskich oraz analityk rynków finansowych. Częsty komentator bieżącej sytuacji na rynkach finansowych w mediach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj