Naga MarketsCena miedzi w dół po słabych danych makro z ChinPoniedziałkowa sesja na globalnych rynkach finansowych rozpoczęła się serią danych makro z Azji. O ile dane z Japonii zaskoczyły na plus, to dane z Chin przyniosły niemałe rozczarowanie. Lipcowa dynamika produkcji przemysłowej w Państwie Środka wyniosła jedynie 6,4% rdr przy oczekiwaniach 8% rdr, a dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 8,5% rdr, podczas gdy spodziewano się 11,5% rdr.

Cena miedzi spada po publikacji danych z Chin

Słabsze od oczekiwań były również odczyty dotyczące inwestycji w aglomeracjach miejskich (10,3% rdr vs. oczekiwania 11,2% rdr) oraz cen nieruchomości (4,6% rdr vs. oczekiwane 4,8% rdr) za lipiec.Słabsze dane makro z Chin to najprawdopodobniej efekt uderzenia nowej fali pandemii Covid-19 w ten kraj. To właśnie sytuacja pandemiczna w Azji była w ostatnich tygodniach najtrudniejsza – co teraz odzwierciedlają odczyty. Te wszystkie informacje mają przełożenie na ceny miedzi, bowiem Chiny są największym konsumentem tego metalu na świecie, odpowiadającym za około połowę globalnego popytu.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Dzisiaj cena miedzi w USA rozpoczyna dzień od zniżki z okolic 4,37 USD za funt do rejonu 4,33-4,34 USD za funt. W krótkoterminowej perspektywie na rynku miedzi sytuacja jest trudna ze względu na zażegnanie groźby strajku w największej kopalni miedzi na świecie, chilijskiej Escondida, oraz właśnie ze względu na obawy dotyczące popytu na miedź w Chinach. Niemniej, w ujęciu kilkumiesięcznym czy nawet kilkuletnim miedź ma solidne podstawy do zwyżek, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ten metal w perspektywicznych branżach (związanych m.in. z transformacją energetyczną) oraz obawy dotyczące niedostatecznej produkcji miedzi w kopalniach na przestrzeni najbliższych lat.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: oncoarendi cena akcji | notowania s&p 500 | benefit notowania | pzu akcje | cena bitcoina wykres | xtb kurs akcji | neuca kurs akcji |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here