Naga Markets

Cena miedzi stabilizuje się po dużej wyprzedaży spowodowanej obawami o recesję Po fatalnym, mocno spadkowym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, od wczoraj na rynku miedzi obserwujemy wyhamowanie zniżek, a nawet delikatne próby odbicia notowań w górę. Nadal jednak trudno mówić tu o jakimkolwiek optymizmie – cena miedzi w USA obecnie oscyluje w okolicach 3,40-3,50 USD za funt, a więc i tak są to najniższe wyceny od późnej jesieni 2020 roku. Na razie okolice 3,50 USD za funt stanowią najbliższy techniczny opór.

Ceny miedzi w obawie przed recesją

Przyczyną tak głębokich spadków cen miedzi w ostatnich tygodniach były obawy przed globalną recesją. Istnieją uzasadnione oczekiwania, że najpóźniej w przyszłym roku recesja na świecie może stać się faktem, co istotnie przełoży się na popyt na najpopularniejsze metale przemysłowe, z miedzią na czele. To osłabienie popytu inwestorzy dyskontują już dziś.Dzisiejsze odbicie notowań miedzi w górę jest, przynajmniej na razie, traktowane raczej jako techniczny przystanek w drodze w dół, nie zaś jako sygnał większej zwyżki. Faktem jest jednak to, że ostatnie dynamiczne przeceny sprowadziły rynek miedzi do poziomu wyprzedania, co przynajmniej częściowo uzasadniałoby jakieś wzrostowe odreagowanie.

Co ciekawe, także fundamenty rynku miedzi (przynajmniej na razie) nie idą w parze ze zniżkami cen. Zapasy tego surowca wcale nie są duże, zwłaszcza że w ostatnich miesiącach notowano spadki wydobycia w kluczowych krajach produkujących miedź: Chile oraz Peru. W maju w tym drugim kraju, ze względu na zamknięcie kopalni Las Bambas oraz słabszą jakość depozytów wydobywanych w innych kopalniach, zniżka wydobycia wyniosła aż 11,2%.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Powyższe informacje mogą w krótkoterminowej perspektywie trochę pomóc stronie popytowej, ale niekoniecznie na długo. Światowi inwestorzy obawiają się recesji, która niewątpliwie przełoży się na popyt na miedź. Ponadto, sytuacja w Chinach wciąż nie jest stabilna – o ile niedawno kraj ten zniósł pandemiczne restrykcje, to nadal walczy z ogniskami zakażeń, co sprawia, że tamtejszy popyt jest mało przewidywalny.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig kurs | brokerzy ecn | neuca akcje opinie | ropa brent notowania | dzisiejszy kurs hrywny | cyfrowy polsat notowania | selvita giełda |

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here