Naga MarketsCena miedzi rozpoczęła bieżący tydzień od solidnej zwyżkiNotowania miedzi rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki, która doprowadziła notowania tego metalu w USA z powrotem ponad poziom 4,50 USD za funt. Oznacza to, że cena miedzi nadal porusza się blisko maksimów z lat 2010-2011.

Cena miedzi kontynuuje zwyżki

W ostatnich dniach na wykresie cen miedzi widoczny jest wpływ amerykańskiego dolara. Wczoraj wartość USD zniżkowała, otwierając notowaniom miedzi drogę do zwyżek. Z kolei dzisiaj dolar odrabia straty, wywierając pewną presję na spadek cen (póki co jednak zniżka jest niewielka).

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie ulega wątpliwości, że z technicznego punktu widzenia notowania miedzi są przy trudnej do pokonania barierze, co oznacza, że strona popytowa może potrzebować więcej wspierających ją danych, aby ją przebić. Prawdopodobieństwo chociażby krótkoterminowej korekty zwiększa fakt, że rynek miedzi wskaźnikowo znajduje się już w obszarze wykupienia po niedawnych solidnych wzrostach.

Tymczasem warto przytoczyć dwie ciekawe statystyki z rynku miedzi, które pojawiły się w tym tygodniu. Po pierwsze, International Copper Study Group (ICSG) podała, że w całym 2021 roku spodziewa się globalnej nadwyżki na rynku miedzi, wynoszącej 79 tysięcy ton. Może to sugerować, że wyższe ceny miedzi będą przyczyniać się do ożywienia popytu na tzw. złom miedzi – zwłaszcza, że sytuacja w kopalniach jest w ostatnim czasie gorsza.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Po drugie, w kontekście wydobycia miedzi w kopalniach, warto wspomnieć, że w marcu produkcja miedzi w Chile spadła już po raz dziesiąty z kolei i wyniosła niecałe 492 tys. ton. Chile to największy na świecie producent miedzi, odpowiadający za około jedną trzecią globalnej produkcji tego surowca. W pewnej mierze spadek produkcji wynikał z restrykcji wywołanych pandemią, ale nie tylko – w niektórych kopalniach rozpoczęły się także prace remontowe. Poza tym, spadek produkcji ma związek z pogarszającą się jakością rudy miedzi, co sygnalizuje bardziej długoterminowy problem.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie euro | cena euro | biomed kurs akcji | giełda forum | aktualne kursy walut w czasie rzeczywistym |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here