Naga MarketsDzisiaj rano na rynku miedzi dominuje strona podażowa. Po spokojnej, neutralnej wczorajszej sesji, notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych dzisiaj kierują się mocno w dół, schodząc poniżej poziomu 2,80 USD za funt.

Presję na niższe ceny miedzi wywiera wzrost globalnej awersji do ryzyka. Obecnie przyczyniają się do niej m.in. niepewność dotycząca sytuacji w Libii oraz groźny wirus w Chinach.

Tymczasem z fundamentalnego punktu widzenia, na rynku miedzi sytuacja wspiera raczej stronę popytową. International Copper Study Group (ICSG) podała, że w październiku 2019 r. deficyt na globalnym rynku miedzi wyniósł 33 tys. ton. W pierwszych 10 miesiącach 2019 r. całościowy deficyt wyniósł 439 tys. ton, w porównaniu do 345 tys. ton w analogicznym okresie wcześniejszego roku.

Dane ICSG dotyczą okresu na tyle odległego w czasie, że nie zdołały istotnie wpłynąć na notowania miedzi. Ich wydźwięk jest jednak pozytywny. Również obecny popyt na miedź pozostaje relatywnie silny, co wspiera stronę popytową. Największym ryzykiem dla cen miedzi są jednak obawy o spowolnienie gospodarcze, które budzą pytania o przyszły popyt na ten metal na świecie i ograniczają potencjał wzrostowy cen miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here