Naga MarketscornNotowania kukurydzy w ostatnich tygodniach pozostawały pod presją podaży. Obecnie cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych oscyluje w okolicach poziomów 3,30-3,40 USD za buszel i porusza się w okolicach tegorocznych minimów. 


Przewaga sprzedających na rynku kukurydzy wiąże się w dużym stopniu ze spadkiem popytu na to zboże. Nie dotyczył on jednak przemysłu spożywczego, lecz energetycznego – kukurydza jest bowiem wykorzystywana w dużym stopniu do produkcji etanolu, wykorzystywanego w biopaliwach. Tym samym, znaczące osłabienie globalnego popytu na paliwa w konsekwencji pandemii koronawirusa uderzyło również w rynek kukurydzy.

Niemniej, amerykańscy farmerzy i tak nie mają zamiaru ograniczać produkcji kukurydzy. Dla wielu z nich, uprawa zbóż jest jedną z lepszych szans na przetrwanie recesji. W rezultacie, planują oni obsiać kukurydzą największy areał od ośmiu lat. Według sondażu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, bazującego na wypowiedziach 80 tys. farmerów w pierwszej połowie marca, tegoroczny areał upraw kukurydzy ma wynieść prawie 97 mln akrów.

To oznacza, że amerykański rynek może zostać zasypany dużą ilością kukurydzy, podczas gdy popyt na nią zmaleje. Dotychczas około 40% popytu na to zboże w USA było generowane przez branżę energetyczną. Niemniej, wielu farmerów nadal pozostaje wierna swoim planom, twierdząc, że zmienianie planów pod wpływem rynkowej paniki byłoby jeszcze gorszym rozwiązaniem dla ich biznesów.

Notowania kukurydzy D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here