Naga MarketsRosja niezdecydowana w kwestii porozumienia naftowego.

Bieżący tydzień pokazuje, że stronie popytowej na rynku ropy naftowej nie wystarczyło siły na długo. Wczoraj notowania tego surowca zanotowały w miarę neutralną sesję, by dzisiaj rano powrócić do zniżek. Notowania ropy WTI poruszają się w okolicach 58,50 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent z powrotem spadła poniżej 70 USD za baryłkę.

Pesymizm inwestorów, dotyczący przyszłości całej globalnej gospodarki, udziela się inwestorom na rynku ropy naftowej. Popyt na ten surowiec jest bowiem powiązany z koniunkturą na świecie, a wzrost napięć na linii Stany Zjednoczone – Chiny budzi obawy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednocześnie, stronę podażową skutecznie powstrzymuje OPEC. Przedstawiciele różnych krajów kartelu zapewniali wielokrotnie w ostatnich tygodniach, że prawdopodobnie przedłużą czas obowiązywania porozumienia naftowego, a sam kartel będzie dążyć do ograniczania zapasów ropy na świecie.

Co ciekawe, z niedawnych wypowiedzi polityków wynikało, że Rosja przedłużeniem porozumienia naftowego nie będzie zainteresowana. Politycy rosyjscy podkreślali, że chcą zwiększać produkcję ropy naftowej w obliczu rosnącej amerykańskiej konkurencji. Dodatkowo, kraj ten miał ostatnio problemy z eksportem ropy ze względu na zanieczyszczenie surowca, co tym bardziej wzmogło oczekiwania wycofania się z układu z OPEC.

Jednak wicepremier Rosji, Anton Siłuanow, dzisiaj powiedział, że Rosja rozważy dalsze uczestnictwo w porozumieniu. W wypowiedzi dla agencji Reuters stwierdził on, że współpraca Rosji z OPEC ma pozytywny wpływ na ceny ropy naftowej, a ten argument może przeważyć nad negatywnymi skutkami w postaci większej konkurencji ze strony USA. Jeśli Rosja będzie kontynuować współpracę z OPEC, to ten fakt mógłby dodatkowo ograniczyć presję na spadek cen ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Kukurydza w USA najdroższa od trzech lat.

Zwyżki notowań kukurydzy w Stanach Zjednoczonych nie zwalniają. Zarówno wczorajsza, jak i dzisiejsza sesja, rozpoczęły się lukami wzrostowymi, a notowania kukurydzy w USA dotarły już do najwyższych poziomów od 2016 roku.

Wczoraj Departament Rolnictwa USA podał, że na koniec poprzedniego tygodnia zasiewy kukurydzy ukończone zostały w 58 procentach, wobec oczekiwań zakładających 63% i pięcioletniej średniej wynoszącej 90%. To już kolejny rozczarowujący wynik, który wpłynął na przyspieszenie ruchu notowań kukurydzy w górę. Biorąc pod uwagę dotychczasowe dane dotyczące tempa zasiewów kukurydzy w USA, tamtejszy spadek podaży tego zboża jest już praktycznie pewny.

Wzrost cen kukurydzy sprzyja rolnikom z innych krajów. Brazylijscy farmerzy korzystają ze sprzyjających warunków w postaci słabszego brazylijskiego reala oraz wzrostów cen kukurydzy na globalnym rynku – i sprzedają więcej tego zboża na eksport. Wysokie ceny kukurydzy mogą także zachęcić rolników w Argentynie do większych zasiewów tego zboża, co może skutkować rekordową produkcją w sezonie 2019/2020.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne
Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here