Naga MarketsKilka tygodniu temu pisałem o możliwych spadkach cen kontaktu na ropę typu Brent po pojawieniu się spadkowego pin bara w okolicy strefy oporu trójkąta (szczegóły). Przez kilka kolejnych dni kurs systematycznie spadał i wszystko wskazywało iż szybko powinien zostać przetestowane wsparcie formacji trójkąta. Jednak pojawił się Putin ze swoimi “ćwiczeniami” na Krymie i rynek zareagował na to potężną luką wzrostową, niespotykaną w ostatnim czasie na przełomie lutego i marca (niemal 2 dolary). Po takim otwarciu byki próbowały ciągnąc kurs w górę jednak nie udało im się sforsować strefy popytu w okolicy 112,50-113,00, a kurs zakończył dzień w okolicach otwarcia. Taki rozwój sytuacji doprowadził do uformowania się bardzo dużego pin bara spadkowego pod wspomnianą strefą popytu.

Jak czas pokazał był to bardzo dobry sygnał i kurs w ciągu dwóch dni spadł w okolice strefy podaży – 107,50-108,00, której jednak nie mógł sforsować przez kilka dni. W tym czasie wykształciła się formacja inside bar, które minimum zostało naruszone przez pin bara wzrostowego, przez co kurs szybko wrócił powyżej strefy podaży. Połączenie takich dwóch sygnałów nazywane jest w PA formacją fakey setup (false break) i w obecnej postaci było sygnałem pro wzrostowym. Jednak tak jak w każdym systemie również w PA nie ma pewnych sygnałów i dzisiejsza świeca spadkowa zamknęłaby pozycję otworzoną na podstawie powyższej analizy.

W momencie gdy dzisiejsza świeca dzienna zamknie się poniżej strefy podaży tj 107,50, atak na wsparcie formacji trójkąta oraz w dalszej kolejności strefę podaży w okolicy 105,50 wydaje się być bardziej prawdopodobny niż wzrosty. Przed większymi spadkami uważam iż powinien nastąpić test strefy popytu/podaży 107,50-108,00. Jeżeli byki nie będą wstanie jej sforsować bardzo prawdopodobne staną się spadki w najbliższych kilku tygodniach w okolicę 100 lub nawet dołka z 2013 tj 97,25.

Chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo wyznaczać istotne strefy popytu i podaży dla kursów surowców i indeksów giełdowych? Jak wybierać najskuteczniejsze Pin Bary i inne proste sygnały strategi PA. W takim razie zapisz się na szkolenie PA prowadzonego przez Forex University.

Marcin Moroz

moroz.marcin@gmail.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here