Naga MarketsW jednej z ostatnich odsłon programu Surowcowe.info, Bogusz Kasowski wraz z Michałem Stajniakiem, będącym analitykiem rynków towarowych w X-Trade Brokers, przyglądali się sytuacji na chińskim rynku commodity, omawiali najnowsze plany Iraku co do podpisania umów energetycznych oraz zachowaniu techniczemu kawy, która znalazła się na wielomiesięcznych minimach.


Chiński import, energetyka Iraku i dołki na kawie. Sprawdź Surowcowe.info

  • Import soi przez Chiny wzrósł w kwietniu o 10,7% r/r(+55% m/m). Przyczyną tego jest dostawa z opóźnionych marcowych statków, które to były opóźnione ze względu na obniżkę podatku VAT w Chinach. Chiny od grudnia sprowadziły 14 mln ton soi z USA, jednak kolejne 6 mln ton stoi pod znakiem zapytania ze względu na ostatnią zapowiedź wprowadzenia wyższych stawek celnych przez Donalda Trumpa. Zapotrzebowanie na soję spadło w Chinach z uwagi na afrykański pomór świń, który zabił do 200 milionów świń (około 30% świńskiej populacji w Chinach).
  • Import rudy żelaza w Chinach spadł o 6,5% m/m (-2,6% r/r) na skutek problemów spółki Vale w Brazylii, która po wypadku zmniejszyła swoje możliwości wydobywcze o prawie 25%.
  • Import miedzi w Chinach wzrósł 3,6% m/m (-8,4% r/r). Eksport aluminium z Chin spadł o 8,8% m/m (+15,8% r/r). Chiny zwiększyły import ropy, osiągając w kwietniu 10,64 milionów baryłek dziennie (+14,9%m/m, +11% r/r). Ma to związek m.in. z gromadzeniem zapasów w kontekście zaostrzenia sankcji USA wobec Iranu. Chiny zwiększyły również import gazu do 7,65 mln ton (+10,2% m/m, +12,2% r/r)
  • Irak zbliża się do podpisania 30-letniej umowy energetycznej z Exxon Mobile oraz Petro China o wartości $53 mld. Skutkiem umowy ma być m.in. wzrost wydobycia ropy w na polach Nahr Bin Umar oraz Artawi do 500 tysięcy baryłek dziennie (z 125k obecnie). Irak jest drugim pod względem eksportu krajem OPEC.
  • Kawa osiągnęła wieloletnie minima: robusta 7-letnie a arabica 13-letnie. W przypadku kontraktu na kawę ogólnie to ostatni raz niższą cenę mieliśmy przez moment we wrześniu 2005, a wcześniej w grudniu 2004.

Więcej dowiesz się oglądając cały odcinek do czego bardzo serdecznie zapraszamy!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here