Naga MarketsPo dwóch miesiącach zniżek, w listopadzie strona popytowa na rynku kawy ożywiła się. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku miesiąca oscylowała w okolicach 1 USD za funt, podczas gdy obecnie przekracza ona 1,20 USD za funt.

Zwyżka cen kawy w dużej mierze była wywołana obawami o podaż tego towaru w Hondurasie. Dwa tygodnie temu huragan Eta uderzył w państwa Ameryki Środkowej, przyczyniając się m.in. do dużych zniszczeń plantacji kawy w Hondurasie – kraju będącym największym producentem kawy w tym rejonie świata.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Hondurasie trwało oszacowywanie strat po huraganie. Instytutu IHCAFE podał, że spadek produkcji z nim związany wyniesie ponad 89 tysięcy worków kawy. Niemniej, w tym tygodniu nad tym regionem przeszedł także huragan Iota, a oszacowywanie jego wpływu na produkcję potrwa jeszcze co najmniej kilka dni.

Na razie szef IHCAFE, Francisco Ordóñez, twierdzi, że mimo wszystko eksport kawy w sezonie 2019/2020 nie zostanie w istotny sposób naruszony. Niemniej, możliwe, że ucierpi na tym przyszła produkcja, ponieważ oba huragany wyraźnie uszkodziły sporą część plantacji kawy w Hondurasie.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here