Naga Markets

Cena gazu ziemnego zgodnie z planem10 czerwca br. zamieściłem na stronie Oanda TMS Brokers komentarz zatytułowany “Gaz niebawem zgaśnie”. Kontrakty na amerykański gaz (“Henry Hub”) kosztowały wtedy 9,12 USD za mmBtu i dwa dni wcześniej osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku. Gaz “zgasł” niemal natychmiast i już 17 czerwca kosztował już tylko 7,265 USD/mmBtu.

Co dalej z ceną gazu?

Napisałem wtedy w tym miejscu, że “na dłuższą metę sprawa wydaje się rozstrzygnięta”, ale…

szczerze mówiąc jakiś ruch powrotny ceny – po spadku do okolic 6 USD – do 10 USD jest możliwy“.

Cena amerykańskiego gazu rzeczywiście spadła “do okolic 6 USD” a dokładniej do poziomu 5,325 USD/mmBtu 5 lipca br., po czym rzeczywiście wykonała “ruch powrotny (…) do 10 USD”. W rzeczywistości ten ruch powrotny dotarł do poziomu 10,028 USD/mmBtu 23 sierpnia.

Od tamtej pory spadek cen gazu został wznowiony i ostatnio jego cena osiągnęła dolne ograniczenie kanału trendu wzrostowego rozpoczętego w czerwcu 2020.

Zgodnie z poprzednimi założeniami ta linia wsparcia powinna zostać przełamana, co powinno poprzedzić spadek ceny gazu – o szerokość opuszczonego dołem kanału trendu wzrostowego – do poziomu dołka z końca ub.r. czyli poniżej w okolice 3,5 USD/mmBtu.

Tu jednak trzeba ponownie zrobić zastrzeżenie. Na wykresie ceny amerykańskiego gazu można dopatrzyć się formacji – trochę krzywego -“diamentu”:

XTB

W ramach jej formowanie spokojnie można sobie wyobrazić jeszcze jedno wierzgnięcie ceny gazu w górę do poziomu 8 dolarów, po którym bessa uległaby wznowieniu. Oczywiście nie wiadomo, czy tak się rzeczywiście stanie, ale nie można tego obecnie wykluczyć.

Na dłuższą metę nic to jednak nie zmieni, a warto zwrócić uwagę, że pesymistyczne perspektywy dla tego rynku potwierdzają notowania kontraktów na gaz ziemny z Holandii. Tu cena wyłamała się w październiku w dół z 3-miesięcznej formacji “głowy z ramionami”, której rozmiary sugerują spadek poniżej poziomu 100 EUR/MWh w najbliższych tygodniach.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBrand24 utrzymuje tempo wzrostu przychodów w III kwartale
Następny artykułBank Handlowy będzie miał 100 mln zł straty na działelności skarbcowej w III kw.
Analizuje rynki finansowe już od 1995 roku, gdy rozpoczął pracę w biurach maklerskich DM Magnus i RDM Polonia w Krakowie. W latach 1999-2008 pracował jako zarządzający, a następnie główny analityk w SEB TFI. W latach 2009-2019 roku był głównym analitykiem CDM Pekao. Od 2008 roku autor poświęconego koniunkturze na rynkach finansowych i w gospodarce bloga K(NO)W FUTURE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here