Naga MarketsCena gazu ziemnego na najniższych poziomach od 1995 r. Szansa na odbicie?Cena gazu ziemnego od początku roku osuwa się o ponad 25%, od samych tyko szczytów lipcowych osuwając się o 15%. Jak zauważa David Jones, główny strateg brokera Capital.com, obecny trend spadkowy rozpoczął się pod koniec 2018 roku, kiedy surowiec wyceniany był jeszcze na około 68 dolarów. Dzisiaj cena to niespełna 2 dolary.

  • Rynek surowców korzysta ze słabnącego dolara, tendencji tej nie widać jednak w przypadku gazu naturalnego
  • Notowania pod koniec czerwca testowały 25-letnie minima, spadając na poziomy obserwowane ostatni raz w 1995 roku
  • Kluczowe wsparcie dla cen gazu pokrywa się z dołkami marcowo-kwietniowymi oraz czerwcowymi

Te artykuły również Cię zainteresują
Gaz naturalny w potrzasku konsolidacji na wieloletnich minimach. Co dalej?

Jak zaznaczono na poniższym wykresie, gaz naturalny rysował tegoroczne minima najpierw w okolicach 1,6 dol. następnie na poziomie 1,53 dol. i właśnie ta strefa pełni obecnie rolę głównego wsparcia i dolnego ograniczenia konsolidacji. Górne ograniczenie pokrywa się natomiast z luką bessy z początku stycznia, która blokowała próby wzrostów w lutym, marcu oraz ponownie w lipcu. Wspomniana strefa wypada tuż pod poziomem 2 dol., który obecnie wspiera również 200-okresowa średnia ruchoma.

Od kwietnia do początku maja byliśmy świadkami czegoś w rodzaju rajdu korekcyjnego na notowaniach gazu naturalnego, ten jednak w okresie wakacyjnym wyczerpał całą siłę, a w czerwcu z punktu widzenia Price Action cena wyłamała istotny poziom wsparcia, jednak nie kontynuowała spadków. Można się więc zastanawiać, czy istnieje miejsce na przeprowadzenie technicznego odbicia odreagowującego ostatnią deprecjację – komentuje David Jones z Capital.com.

Cena gazu naturalnego znalazła się w 2020 roku na najniższych poziomach od 1995 roku. Źródło: Tradingview.com

Capitalcom

Spadający eksport i rosnące zapasy szkodzą notowaniom gazu

Od strony fundamentalnej rynkowi gazu naturalnego z całą pewnością nie pomaga spadek eksportu, który niesie ze sobą ryzyko budowania nadmiernych zapasów oraz wystąpienia nadpodaży. Patrząc na dane z amerykańskiego rynku, to eksport surowca wypadał na najniższych poziomach od 2016 roku.

Wygląda na to, że w magazynach składowanych jest sporo gazu, co naturalnie działa jako negatywny czynnik na wycenę aktywa. W porównaniu do pięcioletniej średniej sprzed roku zapasy są w 30% większe. Podobnie jak na rynku ropy naftowej, tutaj również nadmierne zapasy niepokoją inwestorów i jak widać, potrafią silnie wpłynąć na deprecjację surowca.

Kluczowe poziomy wsparcia i oporu dla gazu naturalnego według Davida Jonesa kształtują się następująco: wsparcia to 1,63, 1,52 oraz 1,5 dol. (ostatnie to poziom psychologiczny), opory to 1,95, 2,05 oraz 2,26 dol. (ostatni to szczyt z 5 maja bieżącego roku).

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUSA posądzą Szwajcarię o manipulację na rynku walutowym – uważa UBS
Następny artykułKorea Południowa wprowadza nową stawkę podatkową dot. kryptowalut
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here