Naga Markets
Cena DOGE odnotowała znaczny spadek po upadku FTX. Czy Elon Musk zdoła uratować Dogecoina?
Źródło: Elon Musk, twitter

W ciągu ostatniego roku cena Dogecoina (DOGE) spadła wraz z innymi kryptowalutami, tracąc prawie 50% od początku 2022 r. i aż ponad 90% od swojego historycznego maksimum w maju 2021 roku. Upadek giełdy kryptowalutowej FTX w wyniku którego inwestorzy byli świadkami kolejnego krachu również nie sprzyjał całej branży cyfrowych monet. Czy w związku z tym cena DOGE zdoła odrobić ostatnie straty i przekroczyć poziom 1 dolara?

Cena Dogecoina próbuje odrobić straty po kolejnym krachu na rynku kryptowalut

Pomimo ostatnich spadków, Dogecoin jest nadal jedna z największych kryptowalut. Co więcej, niedawno przejęcie Twittera przez Elona Muska – wielkiego zwolennika cyfrowej monety-mema – może dodatkowo pomóc DOGE. Czy tak się jednak stanie?

Przypominamy, że sama moneta o psiej tematyce została pierwotnie uruchomiona w 2013 roku przez inżynierów oprogramowania: Billy’ego Markusa i Jacksona Palmera, którzy pracowali odpowiednio w IBM i Adobe.

Markus i Palmer oparli protokół Dogecoina na kodowaniu open-source nieistniejącej już kryptowaluty Luckycoin. Luckycoin był hard forkiem (rozwidleniem łańcucha bloków) kryptowaluty Litecoin (LTC), który z kolei był hard forkiem samego Bitcoina (BTC).

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Chociaż Dogecoin powstał początkowo jako żart, szybko zyskał popularność wśród użytkowników kryptowalut, ponieważ jego niska wartość (wystartował z ceną 0,000232 dol.) sprawiła, że był wygodny do przeprowadzania małych transakcji online, takich jak napiwki dla twórców treści na platformach społecznościowych.

Cena DOGE odnotowała rajd w 2021 roku, gdy rynki kryptowalutowe przezywały hossę, zyskując popularność w mediach społecznościowych i skłaniając do wprowadzenie na rynek innych monet o tematyce psów shiba inu.

XTB
Notowania DOGE, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania DOGE, wykres dzienny, źródło: TradingView

Ponieważ projekt nabrał własnego życia budując jednocześnie dużą społeczność, Markus i Palmer opuścili projekt i nie wprowadzili już żadnych zmian. Elon Musk wykorzystał chwilowy szum w mediach wokół monety, tweetując, że jest to „kryptowaluta ludzi”.

Co więcej, w 2014 roku powstała fundacja Dogecoina. Ma ona na celu zapewnienie ram zarządzania i wsparcia dla rozwoju społeczności projektu. Fundacja została później rozwiązana, ale uruchomiono ją ponownie w 2021 roku, gdy moneta przyciągnęła nowych inwestorów, a cena gwałtownie wzrosła.

Na jej czele stoją członkowie oryginalnego zespołu rozwojowego, a także doradcy – core deweloper Max Keller, współzałożyciel Ethereum (ETH) Vitalik Buterin oraz Jared Birchall, reprezentujący Elona Muska.

Jak wyglądają prognozy dotyczące ceny DOGE?

Według krótkoterminowej prognozy CoinCodex, cena Dogecoina może wzrosnąć do poziomu 0,090073 dol. do końca listopada. Analiza techniczna jest neutralna i tworzy 20 wskaźników dających bycze sygnały oraz 13 wskaźników niedźwiedzich.

Wallet Investor jest niedźwiedzi w swoich prognozach i zakłada z kolei, że popularna kryptowaluta może spaść do połowy listopada 2023 roku do poziomu 0,00728 dol.

Z kolei średnia cena wskazana przez DigitalCoinPrice wynosi 0,0903 dol. w 2022 roku, 0,15 dol. w 2023 r. i 0,19 dol. w 2025 r. w oparciu o dane historyczne. Długoterminowa prognoza sugeruje, że Dogecoin osiągnie w 2030 r. barierę 0,49 dol.

PricePrediction.net szacuje, że cena DOGE wyniesie średnio 0,088 dol. w 2022 r. i 0,13 dol. w 2023 r. Z kolei w średnim terminie do 2025 r. cyfrowa moneta zdoła przebić poziom 0,27 dol.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs franka spadł o 13 gr. Ile kosztuje euro i dolar miesiąc przed świętami
Następny artykułCzy dolar osiągnął już szczyt i co dalej z kursem euro?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here