Naga MarketsCena cukru spada przez spadek popytu na etanolMarzec był na rynku cukru okresem dynamicznych przecen. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zniżkowała z okolic 15 centów za funt pod koniec lutego do 10 centów za funt na początku kwietnia. Od kilkunastu dni cenom cukru nie udaje się wypracować solidnego odbicia w górę, a notowania tego surowca utrzymują się nieznacznie powyżej poziomu 10 centów za funt.

Notowania cukru spadają

Główną przyczyną tak gwałtownej przeceny cukru był spadek popytu na etanol, czyli produkowany z cukru składnik biopaliw. Fiasko rozmów OPEC+ na początku marca, powiązane ze znaczącym ograniczeniem działalności sektora transportowego na skutek pandemii koronawirusa, pogrążyły popyt na paliwa, co odbiło się negatywnie także na powiązanym z nimi rynku cukru.

Te artykuły również Cię zainteresują
Trudna sytuacja daje się we znaki m.in. producentom cukru w Brazylii – czyli kraju będącym największym producentem cukru na świecie (i drugim, po USA, producentem etanolu na świecie). Borykają się oni z problemami finansowymi, które przekładają się na ograniczenie wydatków na środki ochrony roślin, jak również na potencjalne ograniczenie areału upraw trzciny cukrowej.

Presja podaży

Na razie notowania cukru znajdują się pod presją podaży – niemniej, pozytywnym sygnałem jest fakt, że nie schodzą one już poniżej psychologicznej bariery na poziomie 10 centów za funt. Ponadto, powyższe informacje sprzyjają perspektywom wzrostu cen cukru, jak tylko pojawią się bardziej klarowne perspektywy otwierania globalnej gospodarki.

Notowania cukru w USA – dane dzienneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here