Rozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie, globalna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od ponad 100 lat kryzys gospodarczy sprawiła, że decydenci polityczni zaczęli podejmować radykalne działania mające na celu ograniczenie gospodarczych skutków tego kryzysu. Wśród ekonomistów pojawiły się jednak już głosy, że nie wyciągnęli oni właściwych wniosków i popełniają ten sam błąd co podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.
- Rynek finansowy czeka ponura przyszłość
- Emeryci największymi poszkodowanymi obecnego kryzysu
- Bitcoin i złoto zyskają na kryzysie
Rynek finansowy czeka ponura przyszłość
Z opublikowanego niedawno raportu autorstwa Global Macro Investor zatytuowanege “The Unfolding” wynika, że rynek finansowy czeka ponura przyszłość. Według dyrektora generalnego Raoula Pal’a, który jest autorem raportu, koronaawirus podsycił ogień systemowej słabości na światowych rynkach.
Emeryci największymi poszkodowanymi obecnego kryzysu
Odnosząc się do marcowych spadków na giełdowych parkietach, Pal wskazuje, że obecny kryzys wyrządził poważne szkody dla amerykańskiego systemu emerytalnego. Prócz osób zakażonych, jednymi z najbardziej poszkodowanych obecnego kryzysu mogą zostać także osoby z pokolenia Baby Boomers (osoby urodzone w latach 1946-1964, powojenne pokolenie wyżu demograficznego), które w wyniku spadków na giełdzie straciły sporą część oszczędności, mających zapewnić im godziwą jesień życia.
Bitcoin i złoto zyskają na kryzysie
Równocześnie autor raportu wskazuje, że na obecnym kryzysie może zyskać Bitcoin i złoto. Jego zdaniem cena złota może wzrosnąć nawet pięciokrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Mimo, że wydaje się to sporo, to dla Bitcoina przewiduje on jeszcze bardziej świetlaną przyszłość. Cena najstarszej z walut wirtualnych miałaby wzrosnąć bowiem nawet do 1 miliona dolarów.
Jego zdaniem Bitcoin nie jest tylko walutą, ani nawet magazynem wartości. To cały, zaufany, sprawdzony, bezpieczny, finansowo-księgowy system o wartości, która nigdy nie może być stworzona poza algorytmem kryptograficznym. To nic innego jak przyszłość całego naszego systemu wymiany, a także samych pieniędzy i platformy, na której one działają.