Naga Markets

Cena Bitcoina zmierza w kierunku 26 000 USD. Dolar ponownie straszy rynkiZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Analitycy ING sugerują, że jest zbyt wcześnie, aby oczekiwać poluzowania ze strony Fed, co daje dolarowi szanse na utrzymanie ostatnich zysków. Taka sytuacja szkodzi notowaniom Bitcoina, który odnotowuje spadek o ponad 3% i osiągna cenę 26 272 USD. Co więcej, wolumeny obrotu BTC i kryptowalutami osiągnęły ostatnio historyczne minima, co powoduje pewne zaniepokojenie wśród inwestorów. Jednak dane on-chain wnoszą pewien optymizm na wykresach głównej wirtualnej waluty.

Złoto ma problemy po nieudanym ataku na ATH. Credit Suisse wskazuje na możliwą korektę do 1892 USD

Pomimo trwających negocjacji między Kongresem USA a Białym Domem, uczestnicy rynku nie otrzymali żadnych pozytywnych informacji świadczących o zbliżającym się porozumieniu, co spowodowało, że inwestorzy zwrócili się w kierunku bezpiecznych aktywów. Jednak w tym ruchu złoto zostało szczególnie pominięte, być może przez znaczny wzrost kursu dolara. Aktualnie cena złota wynosi 1959,14 USD, co oznacza spadek o 0,83%.– Złoto zaczęło bardziej zdecydowanie wycofywać się z kluczowego oporu na rekordowych poziomach 2063/75 USD odnotowanych w 2020 i 2022 r., zgodnie z męczącym krótkoterminowym obrazem impetu, który podkreślaliśmy w ciągu ostatniego miesiąca, z potrójnym spadkowym impetem rozbieżność nadal istnieje. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1949/40 USD, poniżej którego wskazywałoby to na korektę do 1892 USD – wskazali analitycy Credit Suisse.

Notowania złota
Notowania złota

Uwaga inwestorów prawdopodobnie zwróci się teraz w kierunku zbliżającej się publikacji protokołu z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej. FOMC wcześniej wprowadził gołębią podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych (pb) podczas posiedzenia w dniach 2-3 maja. Inwestorzy będą skrupulatnie analizować protokół, szukając wglądu w dalszą ścieżkę planowaną przez przewodniczącego Fed Jerome’a Powella i jego współpracowników. Czytaj więcej 

Ray Dalio sugeruje, że obecny system finansowy jest zepsuty i wymaga poważnej reformy

U progu limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych wynoszącego 31,4 biliona dolarów, miliarder Ray Dalio, założyciel Bridgewater, wystosował poważne ostrzeżenie. Jego prognoza, opublikowana na LinkedIn sugeruje, że uporczywe rozwiązywanie problemów w stylu “odkładania go na jutro”, bez zajęcia się podstawową kwestią, może doprowadzić do “katastrofalnego załamania finansowego”.

W miarę zbliżania się do tzw. daty X (1 czerwca) – dnia, w którym Stany Zjednoczone mogą potencjalnie nie spłacić swoich długów, narasta poczucie niepokoju. Dalio spekuluje, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem tej debaty na temat pułapu zadłużenia byłoby zapobieżenie niewypłacalności lub podniesienie limitu zadłużenia natychmiast po tym, jak Stany Zjednoczone nie będą w stanie spłacić swoich należności.

AVA

Miliarder podkreśla jednak, że te pozornie proste rozwiązania są dalekie od satysfakcjonujących. Powód jest prosty, podniesienie limitu zadłużenia, bez żadnych znaczących ograniczeń w zaciąganiu pożyczek, może doprowadzić naród na katastrofalną ścieżkę. Dalio ostrzega, że tego rodzaju podejście, które było wielokrotnie przyjmowane przez Kongres i prezydentów, ostatecznie doprowadzi do katastrofalnego załamania finansowego. Czytaj więcej 

Ethereum Classic “to jedno wielkie oszustwo”, ostrzega współzałożyciel Cardano

Charles Hoskinson, współzałożyciel blockchainu Cardano, nazwał zdecentralizowaną platformę obliczeniową Ethereum Classic (ETC) oszustwem, które przynosi korzyści “insiderom, którzy zrzucają się na tych, których rekrutują”. Hoskinson stwierdził, że platforma inteligentnych kontraktów PoW nowej generacji o nazwie Ergo jest tym, czym powinno być ETC, ponieważ nadal wprowadza innowacje, ma określony cel, etyczne przywództwo oraz fundusze na przyszłość.

Według założyciela Cardano zdecentralizowana platforma obliczeniowa Ethereum Classic (ETC) jest obecnie jednym wielkim oszustwem, a “jej jedynym celem jest zrzucenie się na tych, których rekrutują, ze ślepą nadzieją na magiczną przyszłość, która nigdy nie nadejdzie”. W swojej tyradzie przeciwko ETC na Twitterze, Hoskinson, który sam jest jednym ze współzałożycieli Ethereum, potępił również to, co uważa za brak planu działania lub wizji platformy.

Uwagi Hoskinsona były odpowiedzią na wypowiedź Boba Summerwilla, dyrektora wykonawczego w ETC Cooperative. W swoim tweecie z 18 maja Summerwill najwyraźniej oburzył się na użytkowników Twittera za wspomnienie lub zapytanie, czy programowalny blockchain Ergo będzie reprezentowany na nadchodzącym szczycie Proof of Work (PoW). Następnie Summerwill zaatakował Fundację Ergo za „porzucenie własnego konta”, aby przykuć się do skradzionych towarów od Charlesa. Czytaj więcej 

Czy surowce osiągnęły już swoje cykliczne dno? Analitycy Goldman Sachs podtrzymują swoją byczą prognozę

Nawet najbardziej doświadczeni gracze rynkowi czasami błędnie oceniają sytuację, o czym niedawno przekonali się analitycy z Goldman Sachs, wieloletni orędownicy inwestycji w surowce. Pomimo ich prognoz dotyczących znacznych wzrostów cen surowców w tym roku, realia rynkowe okazały się wyraźnie niekorzystne, doprowadzając do znacznej przeceny tej grupy aktywów. Jednak niezrażeni błędną oceną analitycy Goldman Sachs, w tym Jeffrey Currie, nadal przewidują zbliżający się wzrost na rynku surowców.

W ciągu roku surowce doznały znacznego spadku, na co wskazuje Bloomberg Commodity Spot Index, który spadł o prawie 10%, osiągając najniższy poziom od 2021 roku. Głównymi winowajcami tego spowolnienia były sektory energii i metali, na które negatywnie wpłynęło słabsze niż oczekiwano ożywienie w Chinach po zakończeniu polityki zero-covid oraz obawy związane z potencjalną recesją w USA wywołane bardzo szybkim cyklem podwyżek stóp procentowych mającym na celu ograniczenie inflacji.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

W swoim raporcie z 23 maja analitycy Goldmana wyrazili rozczarowanie odchyleniem cen od ich prognoz. Przypisali tę rozbieżność prawdopodobnie bezprecedensowemu oczyszczeniu zapasów i pozycjonowaniu rynkowemu, stwierdzając, że prawdopodobnie jest to największa wyprzedaż zapasów, jakiego sektor kiedykolwiek był świadkiem. Czytaj więcej 

Dolar utrzymuje zyski w oczekiwaniu na protokół Fed

Wczorajsza sesja przyniosła dolarowi kolejne wzrosty, a dziś inwestorzy skupiają się na publikacji protokołu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Notatki ING Banku sugerują, że jest zbyt wcześnie, aby oczekiwać poluzowania ze strony Fed, co daje dolarowi szanse na utrzymanie ostatnich zysków. Z kolei Ekonomiści z Societe Generale zauważają, że dominującą narracją do końca 2023 roku może być perspektywa globalnej stagnacji lub nawet recesji.

Dolar i amerykańskie rentowności ciągle odrabiają straty, które poniosły wskutek marcowego kryzysu bankowego w USA. Zdaniem analityków z ING ryzyko związane z pułapem zadłużenia wydaje się teraz być tymczasowe, a większe znaczenie ma utrzymanie aktywności i cen w Stanach Zjednoczonych.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

 To podważa potrzebę dalszych obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku. Protokół z dzisiejszego posiedzenia FOMC rzuca światło na tę debatę. Jednym z największych wyzwań dla Fed jest kontrolowanie inflacji, dlatego podkreślanie przerwy i rozważanie przyszłych poluzowań nie jest obecnie zalecane – napisano w raporcie. Czytaj więcej 

AVA

Bitcoin (BTC): Rekordowa ilość inwestorów wierzy w jego długoterminowy potencjał

Według danych Glassnode, coraz więcej posiadających Bitcoina (BTC) decyduje się na długoterminowe przechowywanie swoich monet, zamiast sprzedawać je dla szybkiego zysku. Trend ten, często określany jako “HODLing”, wskazuje, że BTC staje się bardziej dojrzałą i stabilną klasą aktywów, która przyciąga inwestorów wierzących w jego przyszły potencjał.

Dane pokazują, że odsetek podaży Bitcoina, który nie zmienił właściciela od co najmniej roku, osiągnął rekordowy poziom 68%. Oznacza to, że ponad dwie trzecie wszystkich BTC w obiegu znajduje się w posiadaniu inwestorów długoterminowych, których nie kuszą wahania cen. W rzeczywistości 40% właścicieli tokenów posiada je od co najmniej trzech lat, zgodnie z danymi on-chain.

Ta rosnąca tendencja HODLingu Bitcoina ma zdaniem ekspertów z Glassnode pozytywne konsekwencje dla przyszłego wzrostu i adopcji tej kryptowaluty. Przede wszystkim zmniejsza presję sprzedaży, co może pomóc w stabilizacji cen i ograniczeniu gwałtownych przecen. Ponadto, większa liczba BTC przechowywanych w portfelach długoterminowych oznacza większy niedobór kryptowaluty na rynku, co może wpłynąć na wzrost jej wartości. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułWaller z Fed widzi dalsze podwyżki stóp procentowych!
Następny artykułJak wdrożyć Google Analytics 4? Praktyczne wskazówki
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem