Bitcoin (BTC) to pierwsza, a zarazem najpopularniejsza kryptowaluta. BTC działa w oparciu o oprogramowanie typu peer-to-peer. Monety nie posiadają swojego fizycznego odpowiednika, nie są namacalnym obiektem, są po prostu zbiorem linijek kodu. Każdy pojedynczy BTC posiada swój własny, unikatowy kod, który na co dzień jest wykorzystywany do handlowania poprzez kupno lub sprzedaż i zmianę właściciela. Dodatkowo wszystkie transakcje od początku istnienia danej wirtualnej monety są zapisywane, przez co nie można nazwać go walutą anonimową. Również jest kryptowalutą zdecentralizowaną, choć dane pokazują, iż Chiny kontrolują połowę jego obecnego wydobycia.


Od momentu, gdy Bitcoin notował swój historyczny szczyt w okolicach 20 tys. USD minęło ponad 10 miesięcy. Od tamtej pory BTC stracił 2/3 swojej wartości i obecnie oscyluje okół poziomu 6500 USD. W okolicach poziomu 6000 USD znajduje się silne wsparcie. Wynika to nie tylko z psychologicznego poziomu, ale również z największej strefy wolumenowej, której dolne ograniczenie utworzyło się na tym poziomie 5 lutego 2018 r.

Jak łatwo zauważyć strefa ta rozciąga się od ok. 6000 USD do 8000 USD i pomimo kilku prób wyjścia górą za każdym razem cena wracała do strefy, co potwierdza, iż od roku na notowaniach Bitcoina mamy bessę. Brak impetu ceny podczas impulsów wzrostowych oraz kolejne testy dolnego ograniczenia strefy wolumenowej zwiększają ryzyko przebicia tego kluczowego poziomu. Gdyby do tego doszło najbliższą strefą wolumenową są okolice 3000 – 4000 USD, co oznacza, że dotarcie do kolejnego wsparcia spowoduje spadek wartości BTC o 50%.

Na wykresie dziennym można dostrzec, iż najniższą wartość w tym roku Bitcoin osiągnął 29 czerwca i wynosiła 5775 USD. Oznacza to, iż główna linia trendu wskazuje na jej przełamanie na początku lipca, a obecnie cena pozostaje w wąskiej konsolidacji, w obszarze strefy wolumenowej.

Zobacz też: Willy Woo: Bitcoin wart $50 tys. do 2021 r.

W przypadku silnego przebicia wsparcia w okolicach 6000 USD, które będzie potwierdzone dziennym zamknięciem, należy szukać pozycji krótkich na re-teście poziomu. Z drugiej strony przebicie wewnętrznej linii trendu oraz utworzenie nowego, lokalnego szczytu, umożliwiłoby pozycjonowanie się pod dalsze wzrosty.

Zobacz też: Zakres notowań Bitcoina najniższy od 15 miesięcy. Czas na powrót zmienności?

Jednak na chwilę obecną dominuje sentyment neutralny, a zmienność w ostatnich tygodniach drastycznie spadła. Na takim rynku najlepiej wstrzymać się od spekulacji i poczekać na powrót większej fluktuacji ceny.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranny przegląd rynków – NFP, podsumowanie azjatyckiej sesji
Następny artykułCD Projekt [CDR], Kania [KAN] – Gorące spółki dnia 5.10.2018
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here