Naga MarketsCena bitcoina w tyle w stosunku do wzrostu akcji spółek wydobywających BTCBitcoin (BTC) mógł prześcignąć tradycyjne rynki finansowe pod względem zwrotu z inwestycji, ale kryptowaluta nadal pozostaje w tyle za firmami związanymi z jej wydobyciem lub inwestycjami.

  • Bitcoin daje wyższe stopy zwrotu w ostatnich 12 miesięcy niż Tesla, czy indeksy Wall Street, pozostaje jednak w tyle za spółkami wydobywczymi
  • Liderami są Marathon Digital Holdings, Bitfarms, czy Hu 8 Mining rosnące w tym okresie o ponad 1000%
  • Dla inwestorów instytucjonalnych ich akcje są atrakcyjniejszą i bardziej dostępną formą uzyskania ekspozycji na BTC niż zakup fizycznych bitcoinów
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin mocno w górę, pozostaje jednak w cieniu zysków firm wydobywających BTC

Cena BTC wzrosła o około 290% w ciągu roku, w przeciągu 12 miesięcy skacząc z poziomu 10 695 dolarów do nieco ponad 42 000 dolarów. Dla porównania, akcje Marathon Digital Holdings (MARA), jednej z największych północnoamerykańskich firm wydobywających kryptowaluty, wzrosły w tym samym okresie o 1641%.Więcej firm zajmujących się wydobyciem kryptowalut prześcignęło w tym samym czasie stopy zwrotu z bitcoina. Na przykład Bitfarms (BITF) z siedzibą w Kanadzie wzrósł o 1736%, podczas gdy Hut 8 Mining (HUT) i Riot Blockchain (RIOT) wzrosły o 1010% i 913% w skali 12-miesięcznej.

Cena bitcoina w tyle w stosunku do wzrostu akcji spółek wydobywających BTC
Od początku 2020 roku bitcoin rośnie o 490%, a w tym samym czasie akcje MARA zyskują ponad 3000%. Źródło: Tradingview.com

Założyciel Ecoinometrics, newslettera skoncentrowanego na kryptowalutach, nazwał akcje wydobywcze „oczywistym wyborem” zauważając, że dały one inwestorom instytucjonalnym pośrednią ekspozycję na rynkek bitcoina.

– Założę się, że wielu inwestorów instytucjonalnych nie zanurzyło jeszcze palców w handlu spot BTC, głównie z powodów regulacji. To trochę jak z górnikami złota, kiedy w przeszłości było ciężko położyć ręce na fizycznym złocie. Więc strategia wyglądała w ten sposób: trzymaj się z dala od spot, ale handluj akcjami – wyjaśnił analityk w artykule opublikowanym 27 września

Wyniki spot BTC w porównaniu z akcjami kryptowalutowymi w ciągu roku. Źródło: Ecoinometrics

Potwierdza to między innymi Morgan Stanley, który poinformował, że ponad dwukrotnie zwiększył zaangażowanie w Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), tradycyjny wehikuł inwestycyjny dla inwestujących w aktywa cyfrowe, którzy nie mogą sobie pozwolić na posiadanie fizycznego bitcoina z powodu na brak odpowiednich regulacji.

Morgan Stanley Europe Opportunity Fund posiada obecnie 58 116 udziałów w Grayscale Bitcoin Trust, na dzień 31 lipca.

W lipcu fundusz Ark Invest należący do Cathie Wood również zakupił ponad 450 000 akcji GBTC o wartości około 1,4 miliona dolarów. Zgodnie z wynikami spółek wydobywczych, inwestycje te pokazały wzrost instytucjonalnego apetytu na kryptowaluty skoncentrowane na tradycyjnych produktach inwestycyjnych.

invest

Nick dodał, że inwestorzy będą nadal dodawać swój kapitał do akcji wydobywczych, dopóki nie zobaczą realnej alternatywy, takiej jak fundusz exchange-traded typu ETF w Stanach Zjednoczonych.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Skalowanie i HODL-owanie

Popyt na akcje wydobywcze wzrasta, ponieważ większość firm skupia się na dwóch ważnych perspektywach: skalowaniu i HODL-owaniu.

Przykładowo Marathon poinformował w swoim nieaudytowanym sierpniowym raporcie, że otrzymał 21 584 najwyższej klasy maszyn ASIC do wydobywania bitcoinów od Bitmain w 2021 r., dodając, że ma otrzymać kolejne 5916, które są obecnie w drodze. W rezultacie firma spodziewa się uruchomić co najmniej 133 000 maszyn do wydobywania BTC do połowy przyszłego roku.

Obecnie firma posiada 6695 BTC, w tym 4812,66 BTC, które nabyła w styczniu 2021 roku. W rezultacie godziwa wartość rynkowa obecnych zasobów Marathon wynosi około 333,4 miliona dolarów, co daje firmie odpowiedni kapitał do skalowania swojej produkcji w przyszłości.

Sierpniowy raport Riot Blockchain pokazał natomiast 451% wzrost zdolności wydobywczej w ujęciu rocznym, w czym pomogła flota 22 050 koparek o wydajności hash rate 2,2 eksahaszy na sekundę (EH/s). W sierpniu 2021 r. firma wydobyła 441 BTC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jak kupić akcje tesla | amica cena akcji | korona szwedzka kurs | bank handlowy notowania | gpw pkn orlen | Kurs forinta | gpw comarch |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here