Naga Markets

Cena bitcoina spadła o blisko 40 procent. Weekendowy krach na rynku kryptowalutBitcoin i spółka ponownie przypomniały inwestorom i spekulantom o swojej naturze i możliwości wykonania bardzo gwałtownych korekt w cenie, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Cena najpopularniejszej kryptowaluty spadła o blisko 40 proc., do ok. 42 tys. dolarów.

Cena bitcoina odnotowała znaczną stratę. Była już większa przecena

Obecny krach kryptowalut wydaje się największy od maja, a tylko nieliczne projekty kryptowalutowe zdołały go wytrzymać i zakończyć weekend bez ogromnych spadków.Przypomnijmy, że w maju bitcoin i inne kryptowaluty zaczęły gwałtownie tanieć, gdy Tesla zrezygnowała z przyjmowania płatności w BTC, a Chiny rozpoczęły rozmontowywanie całego ekosystemu krypto w swoim kraju. W konsekwencji bitcoin mógł spaść między kwietniem a czerwcem z poziomu 64 tys. do 29 tys. USD, tworząc ogromną, bo ponad 50-procentową korektę. Kapitalizacja całego rynku krypto spadła wtedy z 2,5 bln USD do 1,3 bln USD.

Jak to wygląda obecnie? Kurs BTC/USD po majowym spadku podniósł się i wyznaczył historyczny szczyt blisko 69 tys. USD, aby w ten weekend spaść do ok. 42 tys. USD. Korekta wyniosła zatem niecałe 40 proc. Kapitalizacja całego rynku cofnęła się natomiast z 2,9 bln USD do 2,2 bln USD. Mimo tak gwałtownego cofnięcia rynek jest zatem nieco poniżej swojego rozmiaru z kwietnia/maja 2020 r.

Warto także zauważyć, że ethereum zaczyna zbierać coraz większy udział w rynku kryptowalut. Obecnie wynosi on 21 proc., przy dominacji BTC na poziomie 40 proc. Ostatni raz 21 proc. udziału w rynku kryptowalut ETH miało w 2017 r. Tym samym kurs ETH/USD odnotował mniejszą korektę niż BTC, spadając o 26 proc. od szczytu przy poziomie 4800 USD.

Co mogło wywołać weekendowy krach?

Na giełdy oferujące instrumenty lewarowane i pochodne na kryptowaluty w dwa dni napłynął kapitał o równowartości 34 tys. bitcoinów. Był to największy napływ od wakacji. To z kolei mogło zostać wykorzystane jako zabezpieczenie pod wysoce lewarowany zakład na rynku derywatów, który mógł złamać wiele zleceń oczekujących czy stop lossów, jak i też wyrzucić z rynku grających na wzrosty przez konieczność zamykania tych pozycji ze względu na brak kapitału do wpłaty na depozyt zabezpieczający.

Biorąc pod uwagę niską płynność rynku z piątku na sobotę oraz brak mechanizmów zatrzymujących handel w czasie turbulencji, jak na klasycznych giełdach, mogło to wywołać zawirowania i panikę posiadaczy kryptowalut.

Wydaje się, że nie pojawiły się żadne informacje o charakterze podobnym do tych z maja br. Wtedy rynek po ogromnym spadku dość szybko się podniósł.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jak kupić akcje tesla | biomed lublin notowania | mbank akcje opinie | kurs akcji intercars | gpw pge | 11 bit studios gpw | theppro co to jest |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here