Cena Bitcoina w poniedziałek rano opadła poniżej 29 tys. dol. na fali wyprzedaży, która jest częściowo pokłosiem obaw inwestorów o potencjalnie nadchodzące regulacje kryptowalut. To największe załamanie ceny Bitcoina od września zeszłego roku, a biorąc pod uwagę rajd notowań powyżej 42 tys. dol. na początku 2021 roku, podaje ono w wątpliwość kontynuację zwyżki w kierunku nowych maksimów wszechczasów.
- Szefowa Europejskiego Banku Centralnego w zeszłym tygodniu dyskutowała na temat możliwość wprowadzenia globalnych regulacji kryptowalut
- Swoje zaniepokojenie wyraziła także nowa Sekretarz Skarbu USA
- W ciągu zeszłego roku cena Bitcoina wzrosła o ponad 300%
Bitcoin zagrożony regulacjami instytucji finansowych
Kurs Bitcoina w porannej części piątkowej sesji zanurkował do trzytygodniowych minimów na 28,8 tys.dol., jednak po kilku godzinach odbił do okolic 32 tys. dol. Biorąc pod uwagę obecnie notowany poziom 31,6 tys. dol., sytuacja i tak nie prezentuje się w optymistycznych barwach.
Te artykuły również Cię zainteresują
Bitcoin od początku tego tygodnia potaniał już niemal o 12%, co w połączeniu z przeceną z poprzedniego tygodnia daje już obniżkę o ponad 17%. Natomiast spoglądając w kierunku maksimum wszechczasów wyznaczonego 4 stycznia, cena BTC spadła już o niemal 25%.
Część traderów uważa, że jedną z przyczyn przeceny mogło być dostrzeżone przez BitMex przeprowadzenie transakcji o charakterze podwójnego wydatkowania Bitcoina, tzw. “double-spending”.
[1/2] There was a stale Bitcoin block today, at height 666,833. SlushPool has beaten F2Pool in a race.
It appears as if a small double spend of around 0.00062063 BTC ($21) was detectedhttps://t.co/o8lz9xagYG pic.twitter.com/IEdPu8JEjt
— BitMEX Research (@BitMEXResearch) January 20, 2021
Choć opiewała ona na zaledwie około 21 dol., to mogło to wywołać spadek zaufania wobec najpopularniejszej kryptowaluty i w rezultacie wyprzedaż.
– Nie warto racjonalizować rynku, który jest nieefektywny i niedojrzały, tak jak rynek Bitcoina, jednak widać pewien odwrót w zachowaniu cen. Zapewne, tłum spojrzał na to, przestraszył się i stwierdził, że to czas na sprzedaż. – zauważył Kyle Rodda, analityk IG Markets.
Nie brakuje także obaw o nadchodzące regulacje kryptowalut. Nieprawdopodobna zwyżka Bitcoina w zeszłym roku zyskała sporo uwagi opinii publicznej, ale także zainteresowania polityków. Zakusy względem ograniczenia handlu kryptowalutami mają już amerykańscy i europejscy legislatorzy.
Wśród nich jest już m.in. Janet Yellen, świeżo nominowana Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, która przed kilkoma laty pełniła także funkcję szefa Rezerwy Federalnej. We wtorek wyraziła ona swoje obawy związane z kryptowalutami przytaczając argument o możliwości ich użycia do finansowania nielegalnych transakcji.
– Sądzę, że musimy zbadać metody na ograniczenie ich użycia i upewnić się, że pranie pieniędzy nie następuje tymi drogami – stwierdziła.
W zeszłym tygodniu na temat kryptowalut wypowiedziała się także szefowa Europejskiego Banku Centralnego dyskutując na temat możliwości wprowadzenia globalnych regulacji kryptowalut.
Autor poleca również:
- Kurs euro może wzrosnąć do 1,22 dol. w przeciągu miesiąca zdaniem ING FX
- PKB Wielkiej Brytanii spadło o 2,6% jak wynika z najnowszych danych
- Cena ropy WTI w dół wskutek zaostrzenia pandemii w krajach azjatyckich