Naga Marketsklawiatura z przyciskiem bitcoinJednym z popularnych poglądów dotyczących ruchów cenowych na kryptowalutach jest rzekomy spadek ceny Bitcoina zaraz przed wygaśnięciem kontraktów terminowych na niego oferowanych przez CBOE i CME. Jak sugeruje najnowsze badanie wykonane przez Cindicator, nie musi to być prawda. Główna hipoteza analityków głosi, że niewielki wolumen kontraktów futures w stosunku do rynku spot jest niewystarczający do wywoływania znaczących ruchów na rynku.

Pierwsze kontrakty futures wywołały widoczny ruch cenowy 

Raport zatytułowany “Bitcoin Futures: Market Evolution” skupia się na wolumenie operacji przeprowadzanych na Bitcoinie na giełdach kryptowalutowych oraz kontraktach terminowych. Zidentyfikowano obecność inwestorów instytucjonalnych na rynku futures, przeanalizowano ich pozycje oraz porównano je do ruchów cenowych kryptowaluty w okresach przed wygaśnięciem kontraktów.

Pierwsze kontrakty terminowe na Bitcoina pojawiły się w grudniu zeszłego roku. Zaoferowane zostały przez CME oraz CBOE, z tygodniową różnicą. Badanie Cindicator wykazało, że zachowanie ceny kryptowaluty przed wygaśnięciem pierwszych kontraktów było podobne. Cena spadła przed rozwiązaniem kontraktów i zaczęła wzrastać zaraz potem, co potwierdza pogląd wyrażany przez wielu spekulantów kryptowalutowych.

„Prawdopodobnie, ponieważ było to pierwsze wygaśnięcie, kontrakt CBOE zaliczył wzrost w zmienności intraday w dniu rozliczenia” – można przeczytać w raporcie. Wystąpiła typowa sytuacja „pump and dump” w dniach 16-17 stycznia. Podobna sytuacja miała miejsce podczas pierwszego wygaśnięcia kontraktów CME.

Im dalej, tym reakcje słabsze  

Cindicator przebadał zachowanie na rynku futures i ich wpływ na rynek spot aż do września. Okazało się, że inwestorzy instytucjonalni nie mają siły przeciwstawić się rynkowi niedźwiedzia, który trwa od stycznia. Za każdym razem czynniki fundamentalne miały znacznie silniejszy wpływ na cenę kryptowalut niż terminy wygaśnięcia kontraktów.

Jako dobry przykład podano sytuację z maja, gdy doszło do silnego impulsu spadkowego po tym, jak upadło kluczowe wsparcie na 10000 USD. Wprawdzie zbiegło się to z terminem wygaśnięcia kontraktów, ale to nie one wywołały spadki. Zejście poniżej wsparcia, o którym wcześniej często mówiono, że będzie stanowić dołek tendencji spadkowej, przyspieszyło wyprzedaż Bitcoina.

“Nasze wnioski z tych badań dobrze obrazują ogólny przekaz, jaki chcemy zobrazować inwestorom kryptowalutowym. Istnieją różne powody, dla których mogą wystąpić pewne ruchy rynkowe i zachęcając do prowadzenia badań i korzystania z narzędzi analitycznych” – podsumowuje badanie. Istnieją również głosy analityków wspierających pogląd o korelacji wygasania kontraktów terminowych Bitcoina z jego ceną na rynku spot.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here