Naga Markets

Celsius-NetworkFirma pożyczkowa z branży wirtualnych walut, która w tym r. poległa w trakcie krypto zimy prawdopodobnie była niewypłacalna już w 2019 r. O problemach finansowych platformy Celsius Network, które mogły rozpocząć się już kilka lat temu, opowiedzieli urzędnicy stanu Vermont. W pozwie sądowym stwierdzono, że firma ta przez ten czas sztucznie zawyżała cenę swojego tokena CEL kosztem inwestorów detalicznych.

  • Znany kryptowalutowy pożyczkodawca, który ogłosił upadłość podczas tegorocznej krypto zimy mógł być niewypłacalny już od 2019 r.
  • O problemach finansowych oraz zawyżaniu ceny tokena CEL przez Celsius Network opowiedzieli urzędnicy ze stanu  Vermont
  • Według pozwu złożonego w sądzie firma ta przez lata okłamywała inwestorów w sprawie swojej kondycji, rentowności oraz zdolności do wywiązania się ze zobowiązań
  • Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500. Już teraz załóż rachunek!

Problemy finansowe Celsius Network trwały kilka lat

W lipcu br. znany pożyczkodawca z branży kryptowalutowej złożył wniosek o upadłość z możliwością restrukturyzacji. Problemy Celsiusa wyszły na jaw miesiąc wcześniej, gdy ten zawiesił wszystkie wypłaty, swapy oraz przelewy między kontami. Tym samym sielanka inwestorów dot. osiągania zysków z wirtualnych walut rzędu nawet do 18,63% APY, dobiegła końca. W minioną środę urzędnicy stanu Vermont wystąpili o przyznanie im szerszych uprawnień w celu zbadania owego pożyczkodawcy od środka. Stwierdzili oni ponadto, że platforma ta mogła od dłuższego czasu sztucznie zawyżać cenę swojego tokena CEL, tym samym działając na szkodę inwestorów. Podobno trwało to aż 3 lata.

Zastępca radcy prawnego Vermont – Ethan McLaughlin oświadczył, iż Celsius zwiększał swoją pozycję netto w CEL aż o setki mln dol. Robił to, co najmniej od 28 lutego 2019 r. Ponadto przekazywał swoim klientom fałszywe i wprowadzające w błąd informacje dotyczące kondycji finansowej firmy, rentowności, zdolności do wywiązywania się ze zobowiązań, a także przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Według zgłoszenia mogła być to ‘’pułapka’’ na inwestorów detalicznych, którzy na bazie dostarczanych im raportów byli skłonni do inwestowania swoich krypto aktywów na platformie Celsius mimo zmienności na rynku wirtualnych walut. W maju br. dyrektor generalny upadłego pożyczkodawcy – Alex Mashinsky zapewniał, że prowadzona przez niego firma nie odnotowała żadnych znaczących strat, zaś wszystkie fundusze przez nią przechowywane, są bezpieczne. 

Według wystosowanego pozwu podobno już wtedy Celsius nie miał wystarczającej ilości aktywów, aby spłacić swoje zobowiązania. Co więcej, między 2 a 22 majem br. poniósł on niezrealizowane straty w wysokości około 454 mln dol.


W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

XTB

Celsius mógł być piramidą finansową

Regulatorzy poinformowali o tym, że dyrektor ds. finansów Celsiusa – Chris Ferrano przyznał, iż upadłość firmy rozpoczęła się od start poniesionych w 2020 r., dalsze kłopoty były zaś tego następstwem.

Upadły pożyczkodawca rzekomo potwierdził, że nie osiągał wystarczających przychodów, aby pokryć z nich zyski wypłacane inwestorom. W tym kontekście możnaby go zaklasyfikować, jako piramidę finansową, ponieważ wykorzystywał on depozyty nowych klientów do wypełnienia tych luk. 

Po zamrożeniu wypłat oraz ogłoszeniu upadłości cena tokena CEL spadła z poziomów 0,49 dol. za monetę do 0,15 dol. Osunięcie to wyniosło aż 70%. Według dokumentów sądowych dochodzenie w sprawie Celsiusa wszczęło aż 40 stanowych organów nadzoru z USA. Wykazały one szczególne zaniepokojenie stratami poniesionymi przez indywidualnych inwestorów z klasy średniej, którzy mogli powierzyć tej platformie wszystkie swoje oszczędności. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPlatyna na drodze do najlepszego tygodnia od 3 miesięcy
Następny artykułDziś rano WIG-20 najsilniejszy w Europie
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here