Naga MarketsCelon Pharma: Wzrost eksportu z I kw. nie do powtórzenia w kolejnych kwartałachWysoka dynamika sprzedaży zagranicznej, którą Celon Pharma zanotował w I kwartale tego roku będzie nie do powtórzenia w kolejnych kwartałach, poinformował wiceprezes Jacek Glinka. Kolejnej fali wzrostu sprzedaży eksportowej należy się spodziewać w przypadku wprowadzenia z sukcesem Salmeksu na następne rynki.

“Sprzedaż na rynku polskim była, jest i będzie prawdopodobnie przez jakiś czas bardzo stabilna, w odróżnieniu od sprzedaży eksportowej, która rośnie z bardzo dużą dynamiką” – powiedział Glinka podczas konferencji online.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodał, że w br. znacząco zmieniła się struktura geograficzna sprzedaży – eksport, który jeszcze rok temu miał niecałe 20% w strukturze sprzedaży, teraz już przejął rolę wiodącą.

“Jeśli chodzi o sprzedaż eksportową, ten bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży, który z resztą zapowiadaliśmy w ubiegłym roku, wynika w głównej mierze z bardzo dynamicznej sprzedaży na rynku francuskim – Mylan, jako lider rynkowy, bardzo skutecznie wprowadza ten produkt na rynek. Główna część wzrostu sprzedaży wynika z tego, że na rynku francuskim na początku tego roku wprowadziliśmy kolejne dwie dawki: 250 i 100, co spowodowało skokowy wzrost tego produktu na rynku. Drugim istotnym milestone było rozpoczęcie sprzedaży na rynku włoskim. Rynek francuski i włoski są jednymi z 5 największych rynków europejskich, ich wpływ na dynamikę sprzedaży jest większy niż innych, mniejszych rynków, gdzie również rozwijamy ciągle naszą sprzedaż” – wyjaśnił Glinka.

Według wiceprezesa, tak dynamiczny wzrost sprzedaży eksportowej, jaki spółka zanotowała w I kw. br. w porównaniu z IV kw. ubiegłego roku (o 12 mln zł) nie powtórzy się w kolejnych kwartałach.

“Tak oczywiście nie będzie. Charakterystyka rynku francuskiego, czy włoskiego jest taka, że ten poziom początkowy market share, który udaje się z naszymi partnerami wypracować raczej pozostaje stabilny w dłuższym okresie czasu, a jeśli już, to wręcz eroduje w doł. Tutaj driverem nowych przyrostów sprzedaży będzie wprowadzanie Salmeksu na nowe rynki” – zaznaczył.

W marcu tego roku Celon Pharma podpisał z Glenmarkiem umowy na 21 nowych terytoriów. Są to: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, Bahrajn, Oman, Libia, Algieria, Maroko, Irak, RPA, Meksyk, Peru, Ekwador, Argentyna, Wyspy Kanaryjskie, Filipiny, Malezja, Tajlandia, Singapur i Hong Kong. W ramach tej umowy spółka prowadzi już wspólnie prace rejestracyjne.

“Począwszy od roku 2022 sukcesywnie wprowadzać ten produkt na rynki. To byłaby druga fala, która powoduje dynamiczny wzrost sprzedaży eksportowej Salmeksu i kolejnej fali należu się spodziewać w przypadku wprowadzenia z sukcesem produktu na rynek chiński i później na rynek amerykański, gdzie ciągle szukamy partnera do współpracy na tym rynku” – powiedział Glinka.

invest

Według wiceprezesa, na rynku włoskim spółka nie będzie osiągnąć sprzedaży porównywalnej do tej, która realizowana jest we Francji.

Glinka poinformował, że spółka jest w trakcie badań klinicznych w Chinach, jednak jak podkreślił, ten rynek nie stanie się domeną Celon Pharma.

“Mamy dobry progres tych badań, więc myślimy, że przy najwyższej dawce będziemy w stanie już rozpocząć proces rejestracji leku jeszcze w tym roku, i na przestrzeni kolejnych dwóch lat toczyłby się proces rejestracyjny w wyniku którego, moglibyśmy wreszcie w granicach roku 2024 wejść na rynek chiński, jakkolwiek nie ukrywam, że rynek chiński nie jest naszą domeną i wiąże się z różnymi ryzykami, których większości nawet nie znamy i polegamy tutaj na opiniach naszego partnera, który taki harmonogram wejścia na ten rynek nam przedstawił” – zaznaczył.

Wiceprezes poinformował, że udziały rynkowe głównym produktów spółki są stabilne.

“Utrzymujemy pozycję lidera we wszystkich najważniejszych produktach wartościowo – 44% dla Ketrela, dla Salmeksu 38%, dla Donepeksu 26%. Te udziały Ketrela i Donapeksu nieznacznie się poprawiły i oczekujemy, że sytuacja, jeśli chodzi o udziały w rynku powinna się nie zmieniać w najbliższym czasie” – dodał.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2016 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kghm akcje | kurs zlotego | cdprojekt kurs | akcje wp | notowania ropy forex | pkobp kurs | kurs kryptowaluty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here