Naga MarketsCelon Pharma pragnie podbić Chiny i USA ze swoim lekiem Salmex. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaCelon Pharma jest to polska firma farmaceutyczna, która zajmuje się m.in. wytarzaniem nowoczesnych leków. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, w najbliższych latach spółka planuje wejść na największy rynek świata (USA) ze swoim lekiem na astmę Salmex, wcześniej jednak wchodząc również na rynek Państwa Środka.Zyskowna branża z dużym ryzykiem

W ubiegłym roku branża farmaceutyczna i biotechnologiczna trafiła na pierwsze strony gazet i często trwa na nich do tej pory. Wtedy też spółki te notowały często dynamiczne wzrosty swoich giełdowych wycen, choć trzeba pamiętać, że wiele z nich zyskiwało jeszcze przed pandemią, ponieważ na tym polu Polska może się pochwalić podmiotami o zasięgu globalnym.

Sam rynek (i potencjalne zyski) znany jest z ogromu możliwej do zdobycia gotówki, co sprawia, że spółki tej branży są wysoko kapitalizowane, a każda informacja o opracowaniu nowego leku, czy też podpisaniu ważnej współpracy powoduje bardzo dynamiczne wzrosty, w oczekiwaniu na mocną poprawę  wyników finansowych.

Jednocześnie, jak wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24, sama branża obarczona jest podwyższonym ryzykiem. Po pierwsze, inwestorzy pod względem informacji znajdują się na nieco gorszej pozycji, ponieważ jest to segment bardzo zaawansowany technologicznie, przez co potrzeba mocno specjalistycznej wiedzy do prawidłowej oceny ich zapowiedzi (np. wobec deklarowanych terminów badań).

Drugą kwestią są nieprzychylne informacje. I o ile negatywne doniesienia dla każdej spółki z reguły oznaczają spadki, to w przypadku badań leków informacja o zgonie osoby w trakcie badań klinicznych może zdecydowanie bardziej zaszkodzić, niż przykładowo anulowanie kontraktu na budowę drogi, ponieważ proces wdrażania leku jest bardzo czasochłonny i kosztowny, więc fiasko na końcowych etapach to pokaźna strata i rozczarowanie.

Celon Pharma warta 2 miliardy złotych

– Spółka wyceniana na 2 miliardy złotych. Tutaj tak finansowo ciężko patrzeć, no bo te wskaźniki są rzeczywiście z kosmosu, ale jak mówiłem, jeżeli chodzi o biotechnologię, to czekamy na jakieś istotne informacje, wiec to jest bardzo możliwe, że w tej dziedzinie, całej branży biotechnologicznej, te wyceny rzeczywiście będą z kosmosu i to nie jest nic dziwnego. Tutaj jest duża wiara inwestorów w to, co będzie w najbliższej przyszłości. – wskazuje Konrad Książak.

W 2020 roku przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 139,27 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 102,25 mln zł. Z kolei w 2018 wartość ta wyniosła 125,25 mln zł a w 2017 107,12 mln zł, wiec w ostatnich latach widać tutaj naprzemiennie wzrosty i spadki pod tym względem.

Nieco inaczej prezentują się zyski netto. Te w ostatnich latach cechowały się trendem spadkowym. Jeszcze w 2015 i 2016 spółka zarabiała rocznie ponad 37 mln zł, natomiast w 2019 było to już niecałe 12 mln zł. Jednocześnie w 2020 zysk netto poprawił się i wzrósł do 21,5 mln zł.

Koniec problemów z Salmex

Jednym z ważniejszych produktów spółki jest Salmex, czyli lek na astmę. Początkowo powodował on jednak problemy, ponieważ GlaxoSmithKline uważał, że ten lek jest zbyt podobny do ich produktu, w związku z czym rościł sobie pewne prawa. Problem ten został jednak zażegnany początkiem 2020 roku za pośrednictwem ugody, co jest ważne z punktu widzenia Celon Pharmy, gdyż Salmex odpowiada za 60% przychodów.

Spółka poszukuje również partnera w Stanach Zjednoczonych, tak aby wejść z lekiem również i na ten rynek, choć nie wyklucza ona ewentualnie samodzielnego wejścia. Niemniej najczęściej wprowadzanie nowego wyrobu opiera się właśnie o współprace z partnerem operującym na tym rynku. A warto wspomnieć, że Stany Zjednoczone są największym na świecie rynku zbytu dla tego typu produktów. Cały rynek europejski wart jest mniej niż jeden amerykański.

– Spółka podała, że od 2020 roku planuje wprowadzenie Salmexu (tego ich produktu) na rynki: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn, Oman, Libia, Wyspy Karaibskie, Filipiny, Peru i wiele wiele innych. Niemalże wszystkie kontynenty zostaną zaliczone. Więc to jest na pewno duży plus. Też myślą o tym, że wprowadzić to na rynek chiński, a później amerykański. Ten 2022/23 to może być właśnie próba wprowadzenia leku na rynek chiński. – przedstawia Konrad Książak.

Skromne dywidendy

Ważnym aspektem dla wielu inwestorów jest często polityka dywidendowa realizowana przez spółkę. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że polskie podmioty z branży biotechnologicznej często znajdują się na etapie wzrostów, więc dywidenda nie jest tutaj sprawą kluczową.

Mimo wszystko warto wskazać, że Celon Pharma dywidendę wypłaca i robi to regularnie od kilku lat. Pierwsza wypłata miała miejsce w roku 2017 i był to podział zysków za rok 2016 w wysokości 17 groszy na akcję. W roku kolejnym było to 24 grosze, natomiast w 2019 zaledwie 8 groszy na akcje a rekomendowana wysokość za 2020 to 7 groszy na akcje.

Biorąc pod uwagę powyższe wartości i giełdową wycenę (obecnie ponad 45 zł) nie trudno zauważyć niską (a wręcz bardzo niską) stopę dywidendy, które wynosi zaledwie ułamek procenta, co jest wynikiem słabym. Dywidenda w tym przypadku jest więc bardziej jako ciekawostka.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs ropy brent | złotówka online | akcje dom development | RSI | spółki giełdowe | dolar | notowanie funta |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here