Naga MarketsCelon Pharma planuje emisję nowych akcji! – Rozmowa z Dr. Maciejem Wieczorkiem, prezesem spółki.Polska firma farmaceutyczna Celon Pharma S.A. planuje w najbliższym czasie tzw. drugą emisję akcji. Jak wskazuje prezes spółki Dr Maciej Wieczorek, w rozmowie z Comparic24, zebrany w ten sposób kapitał ma pozwolić na realizacje strategicznych inwestycji, dzięki którym wykorzystany zostanie potencjał (zarówno rzeczowy, jak i ludzki) firmy. Jednym z najważniejszych (dotychczasowych) osiągnięć jest natomiast lek salmex, który sprzedawany jest do ponad 20 państw na świecie, oraz dodatkowo pozwolił na wytwarzanie i rozwój wyjątkowej w skali świata technologii.

  • Celon Pharma planuje tzw. drugą emisję akcji.
  • Uzyskany w ten sposób kapitał ma posłużyć do realizacji strategicznych inwestycji.
  • Prospekt emisyjny ma zostać zgłoszony do KNF w najbliższym czasie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Celon Pharma – polska myśl w branży farmaceutycznej

Celon Pharma S.A. jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne leki, założona w 2002 roku. Zintegrowana, czyli zajmująca się całym cyklem, od powstania, przez ich wytwarzanie aż do marketingu. Leki spółki mają zastosowanie m.in. w onkologii, chorobach neuropsychiatrycznych (alzheimer, schizofrenia itd.) czy też leczeniu wirusa HIV. Przez wiele lat firma skupiała się na rozwoju i wprowadzaniu leków generycznych, a od ponad 10 lat zdecydowana większość rozwoju skupiona jest na poszukiwaniu i rozwoju leków innowacyjnych, czyli nowych leków, opartych o nowy mechanizm działania bądź też innych rozwiązań, które miałyby swoje własne patenty i wynikającą z tego ochronę praw.

To może Cię zainteresować: Czy Platige Image powtórzy sukces CD projektu? Komentuje Tomasz Piwoński

Jak wskazuje prezes Dr Maciej Wieczorek, firma generuje spore przychody oraz prowadzi aktywną sprzedaż zagraniczną. Warto również wskazać, że zgodnie ze sprawozdaniami finansowymi spółki, osiąga ona regularnie zysk netto. Firma nastawiona jest na dalsze badania i rozwój dlatego też 1/3 zatrudnienia w spółce stanowią naukowcy. Natomiast najbardziej przychodowym produktem jest lek salmex, który jest standardem w leczeniu chorób płuc (m.in. astma).

– Przy rozwoju salmexu nauczyliśmy się rozwijać i wytwarzać bardzo skomplikowaną technologię, czyli inhalatory suchego proszku. Dzięki tym inwestycjom dzisiaj jesteśmy jedna z kilku kluczowych firm na świecie, która potrafi rozwijać, wytwarzać i wprowadzać leki stosowanie właśnie w chorobach płuc. Salmex (pierwszy lek z tego portfela) dostępny jest dzisiaj w przeszło 20 krajach świata i dla którego przewidujemy, że sprzedaż eksportowa będzie większa od sprzedaży na terenie Polski – podkreśla prezes Celon Pharma, Dr Maciej Wieczorek.

Celon Pharma w pandemicznej rzeczywistości

– My jako branża biotechnologiczna co do zasady jesteśmy (moim zdaniem) krótko- i długoterminowym beneficjentem pandemii. Krótkoterminowo dlatego, że znacząca część spółek i również my zaczęła intensywnie rozwijać szczepionki lub leki przeciwwirusowe, które mogłyby stać się istotnymi produktami w leczeniu covid-19, ale i potencjalnie innych wirusów w przyszłości. – wskazuje prezes Celon Pharma.

Pierwsze 3 kwartały były zgodne z oczekiwaniami – wskazuje prezes. W tym czasie nastąpił wzrost sprzedaży eksportowej i to jest główny element wzrosty, ponieważ wynoszą one kilkadziesiąt procent. Jeśli chodzi o rynek krajowy, to jest on na zbliżonym, stabilnym poziomie, gdzie coroczne wzrosty nie przekraczają jednocyfrowych wartości. Należy również wskazać, że zarówno w 2020, jak i 2021 projekty Celon Pharmy zostały zarekomendowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do kilku dofinansowań.

Jak wskazuje Dr Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma, spółka jest obecnie na nowym etapie rozwoju. W ramach strategicznych decyzji podjęta została decyzja o zwiększeniu finansowania projektów inwestycyjnych, tak aby wykorzystać posiadane zaplecze i zdobyte doświadczenie. Aby zrealizować ten cel, podjęta została decyzja o tzw. drugiej emisji akcji. Odbędzie się ona w ramach prospektu, który niebawem zostanie zgłoszony do KNF (jak zaznacza w rozmowie z Comparic24 prezes firmy). Finalnie decyzja zostanie podjęta 15 lutego 2020 roku przez akcjonariuszy spółki, którzy muszą dać nowej emisji “zielone światło”, na NWZA.

Warto również zaznaczyć, że w ciągu najbliższych czasie spółka planuje wprowadzić system przyznawania akcji pracownikom w ramach mechanizmu zachęty i wynagradzania, z zastrzeżeniem, że potrwa to maksymalnie 10 lat, a roczna emisja akcji nie przekroczy 200 tys.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik co to jest | płatność blik | akcje pgnig notowania | opinie maxitrade | nasdaq indeks |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here