Naga MarketsCelon Pharma [CLN], Mercator Medical [MRC] – Gorące spółki dniaMocne otwarcie poniedziałkowej sesji zanotowała biotechnologiczna spółka Celon Pharma, która poinformowała o uzyskaniu amerykańskiego patentu na tzw. agonistę receptora 5-HT7 czyli składnika stosowanego w leczeniu bólu oraz w terapii neuropatii. Projekt badawczy otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uzyskana ochrona patentowa zmniejsza ryzyko projektu oraz podnosi wartość potencjalnej komercjalizacji produktów spółki w obszarach terapeutycznych objętych ochroną patentową.

  • Celon Pharma z amerykańskim patentem
  • Mercator utrzymuje rekordowe wyniki
  • Notowania obu spółek pogorszyła informacja o szczepionce na COVID-19

Uzyskanie patentu na tak wymagający rynek jest kolejnym sukcesem polskiej biotechnologii (ostatnio rekordowa umowa OncoArendi Therapeutics).

Te artykuły również Cię zainteresują

Celon Pharma wróci na 50 zł?

Warto dodać, że niedawno spółka uzyskała także patent europejski na inhibitory kinazy JAK/ROCK. Na wykresie tygodniowym widać, że w ostatnim czasie kurs podskoczył o niemal 50%. Wydaje się, że kwestia czasu jest powrót na historyczne maksima w rejonie 50 zł.

celon pharma

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Szczepionka przyczyną spadków

Inna firma z branży okołomedycznej, a zarazem krajowy lider hossy wywołanej pandemią, spółka Mercator Medical, pokazała wczoraj raport z wynikami za III kwartał. Mercator odnotował 353,77 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 0,88 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 386,3 mln zł wobec 3,89 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody operacyjne sięgnęły 592,91 mln zł wobec 145,22 mln zł rok wcześniej. W sumie po 3 kwartałach roku, spółka wypracowała około 583,86 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 1,09 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach operacyjnych w wysokości 1 185,39 mln zł w porównaniu z 404,07 mln zł rok wcześniej.

mercator

Mimo, że wyniki są rewelacyjne, nie są już większym zaskoczeniem i reakcja rynku na nie jest mocno stonowana. Dużym pozytywem jest fakt, że silnie rośnie sprzedaż spółki na rynkach zagranicznych. Zdaniem firmy, mamy perspektywy do dalszego wzrostu wyników mimo ich rekordowego poziomu. Na wykresie mieliśmy spadkową sesję, która przyspieszyła po informacji o szczepionce firmy Pfizer.

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here