Naga MarketsEryk Łon, RPP

Wspominając o znaczeniu banku centralnego w gospodarce wspomina się dość często o potrzebie utrzymania przez niego niezależności. Polski bank centralny jest niezależny. Jednocześnie warto przypomnieć, że (…) podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu – wskazuje w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

  • Stopy proc. jeszcze przez długi czas nie wzrosną 
  • Deflacja jest równie groźna co hiperinflacja
  • Umiarkowana inflacja jest korzystna dla gospodarki

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwraca uwagę, że wspieranie polityki gospodarczej rządu ma w polityce NBP bardzo ważne znaczenie.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Jednym z elementów tego wsparcia było nie tylko zredukowanie stóp procentowych, lecz także rozpoczęcie skupu papierów skarbowych oraz papierów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Dzięki temu – co bardzo ważne – doszło do spadku rentowności obligacji skarbowych, co sprzyja utrzymywaniu na niskim poziomie kosztów obsługi długu publicznego – wskazuje Łon.

W jego ocenie, Narodowy Bank Polski (NBP) powinien prowadzić politykę ofensywną, której istotą będzie wspieranie wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia na jak najwyższym poziomie.

– Wspominając znów o wiarygodności banku centralnego pragnę wyrazić przekonanie, że nie ucierpiałaby ona, gdyby NBP rozpoczął skup obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek. Co więcej jeżeli dzięki podjęciu tego typu działań wzmocnieniu uległby mechanizm impulsów monetarnych do gospodarki to bank centralny mógłby stać się instytucją jeszcze bardziej potężną, jeszcze bardziej skuteczną – przyznaje członek RPP.

W jego ocenie, wśród uczestników życia gospodarczego warto budować atmosferę optymizmu. Aby tego dokonać, należałoby przekonywać konsumentów, że stopy procentowe jeszcze przez długi czas będą kształtować się na obecnym, niskim poziomie.

– Zapowiadanie podwyżek stóp procentowych mogłoby dodatkowo nastroje konsumenckie pogorszyć. Mogłoby rodzić przekonanie, że zwiększą się koszty obsługi kredytów, w tym złotowych kredytów mieszkaniowych. Lepiej uspakajać i wskazywać na potrzebę stabilizacji stóp na obecnym poziomie – wskazuje Eryk Łon.

W kontekście inflacji uważa on natomiast, że umiarkowany poziom inflacji jest korzystny dla gospodarki. Warto jednak pamiętać, że groźna jest nie tylko hiperinflacja, lecz także deflacja czyli ogólny spadek cen. Ów spadek cen może być groźny dla procesów realnych, gdyż wiązać się z nim może pesymizm uczestników życia gospodarczego. Warto zauważyć, że od 4 miesięcy deflacja panuje w strefie euro – przyznaje członek RPP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRopa naftowa i S&P 500 korzystają ze słabego dolara: Emini Trader o rynku futures
Następny artykułKurs euro nawet po 1,30 dol. w 2021 r., twierdzą analitycy ING
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here