Naga Markets



shanghai-china-nkiSpowolnienie wzrostu gospodarczego Chin to nie nowy temat, pisaliśmy o nim wiele razy. W miniony weekend odbył się Kongres Komunistycznej Partii Chin, na którym ustalono cele makroekonomiczne dla gospodarki chińskiej na 2016 rok.


Najważniejsza jest prognoza dotycząca wzrostu gospodarczego Chin. Jeszcze w zeszłym roku trzymano się twardej zasady “7% musi być!”, w nowym roku władze kraju są bardziej realistyczne. Według nowego planu wzrost PKB ma mieścić się w granicach 6,5-7,0%.

Te artykuły również Cię zainteresują




[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Graj na chińskich podmiotach dzięki ofercie brokera TMS[/pullquote]

W poniższej tabeli zamieszczono najważniejsze wskaźniki gospodarcze Chin w poprzednich latach wraz z postawionymi wcześniej celami:

 2016 - plan2015 - plan2015 - wynik2014 - plan2014 - wynik
Wzrost PKB6,5-7,0%7,0%6,9%7,5%7,3%
Inflacja CPI3,0%3,0%1,4%3,5%2,0%
Deficyt (% PKB)3,0%2,3%-2,1%2,1%
Stopa bezrobocia4,5%4,5%4,1%4,6%4,1%
Sprzedaż detaliczna11,0%13,0%10,7%14,5%12,0%
Wzrost inwestycji10,5%15,0%10,0%17,5%15,7%

Jak widać, w poprzednich latach nie zawsze postawione cele były zbyt wysokie, jak to ma miejsce chociażby z PKB. Stopa bezrobocia nadal jest niska, oscyluje w okolicach 4%, choć plan zakłada 4,5%. Martwić może mocny spadek dynamiki wzrostu inwestycji i sprzedaży detalicznej, które na pewno odbiją się na wzroście gospodarczym kraju. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że od jakiegoś czasu Chińczyków podejrzewa się o zakłamywanie wyników gospodarczych.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here