Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Distinguishing Traits of Professional Traders


Jeśli chcesz zostać profesjonalnym traderem, musisz nauczyć się tego, co robią profesjonalni traderzy. Ta prawda dotyczy czegokolwiek w życiu, ale szczególne zastosowanie ma w tradingu, ponieważ w znacznym stopniu sam kształcisz się w tej dziedzinie. Na uniwersytetach brakuje kierunku ‘trading’. Nauka polega głównie na metodzie prób i błędów lub ‘twardej szkole życia’.

Aby stać się tym kim chcemy w życiu i osiągnąć to co chcemy, najszybszą drogą zawsze było modelowanie siebie do osób, które już to osiągnęły. Prawdopodobnie skrócisz swoją krzywą uczenia jeśli będziesz brał nauki od profesjonalnych traderów i posiądziesz cechy, które ich wyróżniają. Innymi słowy, co czyni ich tak dobrymi? Dlaczego są tak dobrzy w tradingu, podczas gdy pozostali ludzie ciągle się z tym zmagają? By się tego dowiedzieć, zebraliśmy listę najważniejszych czynników i cech, które pozwalają profesjonalnym traderom zabierać pieniądze od ‘stada amatorów’…

Przemyślane podejście do tradingu

Nie mogę powiedzieć, że wystarczy obmyślone podejście do tradingu. Każdy trader przechodzi przez okres, gdzie nie myśli o tym, że potrzebuje planowania swojego podejście do tradingu. Innymi słowy myśli, że może ‘wpaść na rynek i strzelać’, a ‘później’ zacznie wszystko składać do kupy. Niestety, nie jest to odpowiedni stan umysłu dla tradingu, a ‘później’ nigdy nie nadchodzi, ponieważ bez przemyślenia swojego podejścia, po prostu nie może nadejść.

Pozwól mi wyjaśnić; przez przemyślane podejście rozumiem profesjonalnych traderów, którzy znają swoją strategię przed wejściem na rynek i mają wcześniej wszystko zaplanowane. Znają swoje sygnały wejścia i widzą kiedy pojawiają się na rynku. Znają też ryzyko jakie mogą ponieść na transakcje, mają strategie zarządzania transakcjami oraz plan wyjścia, który pozwala im je opuścić.

Bez dokładnego obmyślenia tradingu, ludzki umysł nie może po prostu prawidłowo funkcjonować w świecie niekończących się pokus jakie występują na rynku. Gdy podchodzisz do rynku bez przemyślanej strategii, narażasz się na over-trading, zbyt duże ryzyko, ucinanie zysków, a także brak zarządzania pozycjami, itd. Jedynym sposobem, aby poskromić swój umysł w odniesieniu do tradingu jest planowanie wcześniej, tego co zamierzasz zrobić, a następnie trzymanie się tego planu.

Obrzydliwa dyscyplina

Tylko jak trzymać się swojego podejścia z premedytacją? Profesjonalni traderzy wiedzą, że dyscyplina jest klejem, który pozwala im trzymać się wypracowanego podejścia. Nie mówię tu o twojej codziennej, dorywczej dyscyplinie osobistej. Mówię o ‘obrzydliwej’ dyscyplinie; typie dyscypliny, którego większość ludzi po prostu nie może osiągnąć lub utrzymać.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Profesjonalni traderzy rozumieją, że wszystko zależy od ich zdolności do bycia zdyscyplinowanym. To jest to, co tak naprawdę oddziela w tradingu mężczyzn od chłopców. Powinieneś być zdyscyplinowany, by kontynuować wykonywanie swojej strategii, wtedy kiedy powinieneś to robić, nie ma znaczenia, co się dzieje; czy masz zysk czy stratę. Musisz być zdyscyplinowany w trzymaniu się ustalonego ryzyka na transakcję i nie zmienianiu go ciągle w górę lub w dół tylko dlatego, że ostatnia transakcja była zyskowna czy stratna. Zdyscyplinowanie musisz także wykazywać w odejściu od monitora i nie sprawdzaniu tysiąc razy za dnia czy w nocy, co dzieje się z transakcją. Wszystkie błędy popełniane przez amatorów i powodujące niepotrzebną stratę pieniędzy są wynikiem braku dyscypliny. Profesjonaliści doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Jeśli dysponujesz skuteczną metodą tradingu taką jak price action i możesz pozostać zdyscyplinowany przez długą serię transakcji, wreszcie wyjdziesz na swoje i będziesz zarabiać. Jednak większość ludzi nie może tego uczynić i to dlatego zawodzą w tradingu. By znaleźć się wśród 10% odnoszących sukcesy traderów musisz wyjść ze swojego ‘pudełka’, opuścić strefę komfortu i ‘kopać głębiej’ niż robią to amatorzy, którzy ciągle oddają pieniądze na rynek. Musisz dostrzegać szerszy obraz sytuacji i trzymać się swojego trading planu z obrzydliwą, religijną wręcz dyscypliną, czego większość ludzi po prostu nie może osiągnąć.

Jeśli to brzmi szorstko, to dobrze, bo ma tak brzmieć. Pamiętaj, kiedy dokonujesz transakcji, działasz na arenie niekończących się pokus zrobienia sobie finansowej i mentalnej krzywdy. Potrzeba tego rodzaju dyscypliny, by przezwyciężyć pokusy i naprawdę wykorzystać możliwości jakie daje rynek.

Zrozumienie matematyki

Profesjonalni traderzy rozumieją matematykę za jaką kryje się sukces w tradingu i jest to jeden z ogromnych powodów, dla którego są zdolni utrzymywać dyscyplinę. Omawiałem to już wcześniej w jednym z moich artykułów o myśleniu w kategorii prawdopodobieństw bardziej niż w kategorii pewników. Trading jest grą prawdopodobieństw i dopóki nie uwierzysz w to i nie zaczniesz myśleć w kategoriach prawdopodobieństwa, nie odniesiesz sukcesu.

Przykładowo, możesz wiedzieć, że twoja strategia w ogólnym rozrachunku ma 50% skuteczności. Możesz więc oczekiwać, że zyskasz na połowie transakcji, a druga połowa będzie stratna. Kluczowe jednak jest to, że nigdy nie będziesz wiedział, KTÓRE transakcje będą zyskowne, a które stratne. Tylko dlatego, że w poprzedniej transakcji straciłeś, nie możesz liczyć na to, że obecna przyniesie ci zysk i vice versa. Podobnie jak z rzutem monetą, możesz wyrzucić reszkę 20 razy z rzędu zanim pojawi się orzeł, ale jeśli będziesz rzucał wystarczająco długo, to w końcu uzyskasz 50% dla reszki i 50% dla orła. 

Musisz zapomnieć o rezultacie twoich ostatnich transakcji, a także nie możesz pozwolić, by one na ciebie wpływały. To szczególnie istotne kiedy myślisz w kategoriach prawdopodobieństwa. Skupiasz się na wyniku serii transakcji, a nie na pojedynczym tradzie. Na tym właśnie skupiają się profesjonaliści. Amatorzy natomiast robią na odwrót, stają się zbyt mocno skupieni na ‘tej’ transakcji lub rezultacie poprzedniej i pozwalają, by wpływało to na akcje podejmowane przy następnej transakcji. Dla przykładu, mogą stać się zbyt rozemocjonowani. To też kolejny istotny powód ich porażek w tradingu.

Matematyka w tradingu to nie jest tylko myślenie w kategorii prawdopodobieństw, ale także zrozumienie stosunku zysku do ryzyka oraz dopasowania wielkości pozycji do posiadanego kapitału. Nie bójmy się terminu ‘matematyka’, wiem że wiele osób nie lubi matematyki, ale ta matematyka nie jest wcale skomplikowana. Ważne jest, byś zrozumiał, że trading łączy się również z podstawową matematyką i jej wpływem na rozwój wydarzeń, a nie wyłącznie sygnałami wejścia i wykresami.

Zrozumienie psychologii rynków oraz ich uczestników

Inną cechą wyróżniającą profesjonalnych traderów jest to, że rozumieją oni zarówno psychologię rynków jak i ich uczestników. To znaczy, że wiedzą jak pozostali (amatorzy) traderzy zazwyczaj myślą i działają w określonych warunkach rynkowych, a wtedy robią dokładnie na odwrót. Rynek jest tak zaprojektowany, by cię oszukać i ‘wessać’ wszystkich amatorów tuż przed zmianą kierunku. Profesjonaliści to wiedzą i z tego korzystają.

Co ważniejsze, zawodowi gracze są świadomi swojego stanu umysłu podczas tradingu i stale go monitorują, aby mieć pewność, że wykonują to co mają zaplanowane opierając się na logice, a nie na podstawie emocjonalnego impulsu. Ty również musisz być zdolny do obiektywnego monitorowania swojego stanu psychicznego podczas tradingu, jeśli tego nie zrobisz, szybko stracisz dyscyplinę i sytuacja wymknie się spod kontroli.

Profesjonaliści nie starają się uniknąć strat

Zdolność do nieunikania strat, ale brania ich i uświadomienie sobie, że są po prostu ‘częścią gry’, to coś co posiadają wszyscy profesjonalni traderzy. Początkujący adepci rynków starają się całkowicie uniknąć strat przez robienie tak strasznych rzeczy jak handel bez stop loss’a, hedging pozycji lub próby ‘odzyskania pieniędzy’ po stratnej transakcji. Nie potrafią oni zrozumieć, że będąc traderem nie można zawsze uniknąć straty, ona nastąpi w ten czy inny sposób. Im bardziej starasz się ich uniknąć, tym większe i bardziej bolesne będą gdy już się przydarzą.

Dlatego najlepiej jest po prostu nauczyć się kontrolować i zarządzać stratami, a także patrzyć na nie jak na ‘koszt’ prowadzenia biznesu na rynku. Im szybciej to zaakceptujesz i zaczniesz nad tym pracować, tym szybciej zaczniesz zarabiać pieniądze i staniesz się bardziej konsekwentnym traderem.

Dobre edukacja, dobre czytanie wykresu i dobre planowanie

Profesjonalni traderzy wiedzą co robią. Wiedzą to dlatego, że są dobrze wykształceni w zakresie tradingu. Pozwól mi wyjaśnić, nie mówię w żadnym razie, że musisz skończyć studia, by być profesjonalnym traderem. W rzeczywistości, wielu odnoszących sukcesy traderów nigdy nie ukończyło lub nawet nie uczęszczało na studia (włączając w to mnie). Chcę przez to powiedzieć, że musisz sam się doskonalić przez czytanie, naukę i trening ze skutecznych i sprawdzonych źródeł.

Możesz się wiele nauczyć od innych traderów, ale prawdopodobnie nie znasz ich osobiście, tak więc możesz uczyć się ze źródeł dostępnych online, takich jak moje, gdzie również możesz spotkać innych, podobnie myślących traderów. Zrozumienie jak czytać wykresy, a konkretnie działanie ceny na wykresie jest kluczowym czynnikiem. Tego właśnie uczę i posiadam rozwiniętą strategię tradingu, tak więc możesz się dowiedzieć zarówno jak czytać wykresy, co robi rynek oraz jak szukać na nim sygnałów wejść.

Istotne jest, że gdy uczysz się ode mnie, tak naprawdę uczysz się rozumieć rynek, a nie tylko dostajesz sygnały wejścia/wyjścia. Poleganie na cudzych sygnałach można porównać do prowadzenia samochodu ze zawiązanymi oczami i wykonywania poleceń osoby siedzącej obok, która mówi ci gdzie skręcić, jak szybko jechać i kiedy się zatrzymać. To może działać przez krótki okres czasu, ale i tak zakończy się rozbiciem auta.

Musisz wiedzieć jak czytać wykresy, aby być w stanie ‘zobaczyć’ gdzie znajduje się rynek, co robi i co może zrobić. Profesjonalni traderzy wiedzą jak to robić, a wiedzą to dlatego, że potrafią odczytywać i interpretować akcje cenowe. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ‘sztuce czytania price action’, sprawdź mój kurs tradingowy.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Distinguishing Traits of Professional Traders


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here