Naga MarketsCD Projekt zakończył ubiegły tydzień z wynikiem +22%, short squeeze w USAUbiegły tydzień na rynkach finansowych zapisał się na kartach historii, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Tematem ostatnich dni był tzw. short squeeze, czyli wyciskanie pozycji krótkich. W centrum zainteresowania inwestorów indywidualnych w USA znalazły się spółki, na których akcjach otwartych jest najwięcej pozycji krótkich względem liczby ich akcji w obrocie.

CD Projekt w centrum zainteresowania na warszawskim parkiecie

Według założenia inwestorów indywidualnych wzmożone zakupy akcji takich spółek zmuszą fundusze inwestycyjne posiadające pozycje krótkie do ich zamknięcia ze względu na pogłębiające się straty, co dodatkowo pozytywnie wpływa na kurs. W powyższym duże znaczenie odegrał także obrót opcjami na akcjach tychże spółek (m.in. GameStop i AMC), który w ubiegłym tygodniu na całym rynku był na najwyższym poziomie w historii. Skala zmienności na wybranych akcjach była tak duża, że doprowadziło to do znaczącego wzrostu wymaganego depozytu biur maklerskich w izbach rozliczeniowych, co ostatecznie przełożyło się na zablokowanie m.in. przez Robinhood, Interactive Brokers, czy Charles Swab handlu wybranymi walorami. Powyższe przerodziło się w znaczący skandal, który obecnie omawiany jest przez wszystkie branżowe media i prawdopodobnie przełoży się na kroki prawne w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydarzenia w USA miały także swoje odbicie na warszawskiej giełdzie. Jedną ze spółek, która w ostatnich tygodniach widniała w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF był CD Projekt. Po nieudanej premierze gry Cyberpunk 2077 kolejne fundusze inwestycyjne otwierały pozycje krótkie spodziewając się dalszych problemów spółki i pogłębieniu się spadku notowań. Problemy tychże funduszy, które spowodował opisany powyżej duży wzrost notowań wybranych spółek w Stanach Zjednoczonych, sprawiły że zaczęły one redukować pozycje krótkie także w pozostałych walorach. Tym samym z akcji CD Projekt zniknęła zdecydowana większość widocznych w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF pozycji krótkich, co doprowadziło do znaczącego wzrostu notowań. Ostatecznie tydzień notowania CDR zakończyły z wynikiem +22%, chociaż w trakcie tygodnia wynik prezentował się dużo bardziej okazale.

Powyższe bezprecedensowe wydarzenia wpłynęły na obawy wśród inwestorów, którzy identyfikują w nich sygnały wskazujące na możliwość wystąpienia bańki spekulacyjnej na rynku. Obawy te trafiają na podatny grunt, gdyż obecnie z makroekonomicznego punktu widzenia głównym czynnikiem ryzyka pozostaje niepewność względem procesu szczepień na całym świecie, występowania nowych odmian koronawirusa i w konsekwencji terminu powrotu gospodarek do pełnej normalności.

Kumulacja negatywnych czynników przyczyniła się do wyprzedaży na rynkach akcji. Amerykańskie S&P 500 straciło 3,31% i tym samym ostatni tydzień był najgorszym od ostatniego tygodnia października, kiedy to powyższy indeks stracił 5,64%. Tydzień na technologicznym Nasdaq 100 wypadł analogicznie i zakończył się wynikiem -3,3%. W powyższym otoczeniu nie najgorzej wypadł warszawski parkiet. Ostatecznie WIG stracił jedynie 0,57%, nieznaczniej poniżej wyniku WIG20, który spadł o 0,27%. Największym wsparciem dla krajowego rynku był WIGGames (+6%), za sprawą wyżej omawianego CD Projektu. Z drugiej strony na wynikach szerokiego rynku ciążył subindeks WIG-Energia (-5,41%) oraz WIGPaliwa (-5,03%).

W bieżącym tygodniu z punktu widzenia globalnego nastawienia do rynku akcji kluczowe wciąż pozostaną informacje z frontu walki z koronawirusem. Niemniej jednak oczy inwestorów zwrócone są także w stronę trwającego w Stanach Zjednoczonych sezonu wyników spółek za 4Q’20. Obecnie swoje wyniki zaraportowało 187 z 500 spółek notowanych w indeksie S&P 500. Aż 82% z nich pokazało zysk netto na poziomie wyższym niż oczekiwał tego rynkowy konsensus. Co pozostaje znamienne, średni poziom zaskoczenia dla opublikowanych do tej pory wyników wynosi aż 19,28%. Na poziomie przychodów pozytywnie zaskoczyło 74% spółek, a średni poziom pozytywnego zaskoczenia wynosi 3,66%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie euro | kryptowaluty wiadomości | giełda prognozy | bitcoin przewidywania | notowania dax |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here