Naga MarketsCD Projekt większy niż Ubisoft. Polska spółka liderem produkcji gier w EuropieCD Projekt przebił francuski Ubisoft w wartości rynkowej i wskoczył na pozycję lidera wśród producentów gier w Europie. Pomogły kolejne pozytywne rekomendacje i szacunki sprzedanych egzemplarzy, a także wzrost rynku gier dzięki bunkrowaniu się graczy w domach z uwagi na pandemię Covid-19.

  • Notowania CD Projekt osiągnęły we wtorek rekordową cenę zamknięcia 397,40 zł.
  • Kapitalizacja CD Projekt jest obecnie największa w Europie wśród producentów gier.
  • Spółka już dawno zostawiła w tyle poziomy akcji sprzed marcowych spadków wywołanych pandemią Covid-19.

Te artykuły również Cię zainteresują
CD Projekt bije kolejne rekordy wartości rynkowej

Największa spółka giełdowa w Polsce osiąga kolejne sukcesy na rynkach akcji, osiągając w środę 21 maja kapitalizację rynkową 38,2 mld zł przy rekordowym kursie 397,40 zł. Zapewne już niedługo kurs CD Projekt przebije barierę 400zł.

CD Projekt już największym producentem gier w Europie
Notowania CD Projekt na GPW. Źródło: tradingview.com

Wzrost notowań i kapitalizacji spowodował przebicie Ubisoft, francuskiego giganta rynku gier, mimo, że ten również zaliczył wzrost notowań (o 2,7%). Kapitalizacja CD Projekt wynosi na ten moment 8,32 mld euro i jest większa od Ubisoft o jedynie 0,07 mld euro, ale to wystarczyło aby przebić Francuzów.

Dla porównania, wartość rynkowa Rockstara to 16,1 mld dol., Electronic Arts 34,3 mld dol., Nintendo 53,7 mld dol. i Activision Blizzard aż 56,3 mld dol. Do zestawienia dodać można także Microsoft, Sony oraz Tencent, jednak ciężko dokonywać porównań między tymi spółkami a resztą z uwagi na branżowe zdywersyfikowanie tych biznesów.

Zobacz również: Środa na GPW: Optymizm na WIG20. CD Projekt prawie 400 zł za akcje, solidna sesja JSW i PKN

Pozytywne rekomendacje motorem wzrostu CD Projekt

CD Projekt otrzymał kolejną dobrą ocenę analityków. Tym razem, rosyjski bank inwestycyjny VTB Capital ocenił w majowym raporcie, że Cyberpunk 2077 sprzeda się w 20 mln egzemplarzach jeszcze w tym roku. To więcej niż poprzednia prognoza instytucji zakładająca 17 mln kopii. Warto zaznaczyć, że to i tak znacznie mniej niż pozostałe szacunki: Ipopemy Securities w lutym oceniło tegoroczną sprzedaż na 24 mln egzemplarzy.

Niewątpliwie, pozytywne rekomendacje poprawiające się wraz ze zbliżaniem się do premiery gry mają bezpośrednie przełożenie na kurs akcji polskiegogamingowego giganta. Obecne oceny analityków świadczą także o tym, że możliwe jest by Cyberpunk 2077 stał się najlepiej sprzedającą się grą w historii.

CD Projekt dowiezie Cyberpunk 2077 w zaplanowanym terminie

Jak zaznaczył w kwietniu Adam Kiciński, prezes CD Projekt, spółka na ten moment jest w stanie dotrzymać zapowiedzianych wrześniowych terminów wypuszczenia Cyberpunka 2077 mimo problemów wynikających z Covid-19. CD Projekt zamierza także wypuścić w pełni wartościową wersję na konsole nowej generacji: Xbox Series X i PS5. Jednak nastąpi to w późniejszym terminie niż wrześniowa premiera na obecne platformy.

Po Cyberpunku, spółka zapowiedziała powrót do uniwersum Wiedźmina idąc tropem niesamowitego sukcesu serii dodatkowo napędzonego popularnością serialu na platformie Netflix. Ostatnia część serii gier, The Witcher 3: Wild Hunt, sprzedała się na świecie w 30 mln egzemplarzy.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here