Naga MarketsWiedźmin GeraltKolejne rekordy na światowych rynkach akcji GPW zakończyła kolejny tydzień relatywnej słabości. WIG20 na wyraźnie niższych obrotach (-12% w/w) stracił 1,1%, co w skali miesiąca daje już 5% przecenę (-2,4% YTD). Sektorowo najwięcej potaniały banki (-1,4%), choć najmocniej indeks obciążył znowu CDR (-10%).

CD Projekt obciąża indeks

Blisko 10% zyskał JSW, a dobrą passę kontynuowały spółki odzieżowe. Relatywnie silniejsze pozostają mniejsze podmioty. mWIG/sWIG zyskały odpowiednio 2/3%, a NCI poszedł w górę o 1,4%. Od początku roku stopy zwrotu sięgają już 7-10% YTD. W minionym tygodniu w mWIG40 aż 4 spółki dały dwucyfrowe stopy zwrotu. Nieoczekiwanie przewodził PKP Cargo (+17%) i 11b studios (+11%). Słabe pozostawały flagowe okręty WIG-COVID. BML i MRC straciły ok. 5%. Indeks złożony z beneficjentów pandemii zyskał jednak w skali tygodnia dzięki +150% zwyżce na akcjach Brastera.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sporo okazji trafiło się również w sWIG80, gdzie >30% zwyżkę zaliczył ML System a >20% Bogdanka czy Kogeneracja- beneficjenci spadku temperatur. Na rynkach zagranicznych MSCI EM, dzięki słabszemu dolarowi i kontynuacji surowcowej hossy, wzrósł o 2,4%, a S&P500 ciągnięty przez technologiczne spółki o 1,3% i znowu poprawił maksima hossy w piątek. Na NYSE niewiele się działo. Pandemia osłabła. Nowych zachorowań w USA było 20% mniej niż tydzień wcześniej, a tempo szczepień przyśpieszyło z 1,5 mln dziennie do 1,7 mln, choć wciąż doskwierał brak szczepionek.

Nie jest on jednak tak dotkliwy jak w Europie. W USA co najmniej jedną dawkę dostało już 12% populacji, a na Starym Kontynencie zaledwie 3,1%. Dla porównania w UK jest to 22% i kraj myśli o znoszeniu restrykcji od marca. W Polsce rząd odmroził część gospodarki od 12.02, bo wskaźnik zachorowań ustabilizował się na poziomie 5-6 tys. dziennie. Nastroje o poranku są dobre. Kontrakty na S&P500 zyskują 0,5% a Nikkei przekracza 30 tys. pkt. W USA dziś wolne

Krystian Brymora, BDMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here