Naga MarketsCD Projekt spadał najmocniej wśród spółek WIG20. Indeks delikatnie w góręNa koniec tygodnia doszło do poprawy nastrojów na globalnych rynkach, a przede wszystkim na Wall Street, co ma związek z kolejnymi komentarzami dotyczącymi tzw. „zagrania reflacyjnego”. Teoretycznie inflacja niekoniecznie musi być dobra dla rynku akcyjnego, choć w momencie, kiedy stopy procentowe nie będą rosły, inwestorzy szukają okazji w różnych aktywach, aby ochronić się przed spadkiem wartości pieniądza. Czy Wall Street ma wobec tego szanse na kolejną zwyżkową falę?

WIG20 nieznacznie w górę

Inwestorzy zachęceni zostali przez Janey Yellen, aby nie przejmowali się inflacją oraz koncentrowali swoją uwagę na rynku akcyjnym. Jej zdaniem inflacja była niska przez wiele lat i nawet jeżeli wykazałaby oznaki odbicia, to Rezerwa Federalna ma narzędzia do jej przeciwdziałaniu. Wskazała ona jednak, że obecnie kluczowe jest zarówno wsparcie fiskalne, jak i monetarne dla gospodarki, gdyż brak działań może nieść za sobą zdecydowanie gorsze skutki niż wstrzymywanie się ze stymulacją w obawie przed rosnącymi cenami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Okazuje się, że badania bazujące na wieloletnich próbach pokazują, że w momencie wzrostu inflacji z niskich poziomów, rynek akcyjny jest jednym z najbardziej zyskownych rynków. Sytuacja komplikuje się dopiero w momencie, kiedy inflacja faktycznie znacząco zaczyna przekraczać cel i w przypadku Stanów Zjednoczonych i Wall Street mówimy w tym wypadku o ok. 1 punkcie procentowym powyżej celu.

Dzisiejsze dane dotyczące gospodarki amerykańskiej wypadły względnie zgodnie z oczekiwaniami. Indeks PMI dla przemysłu nieco spadł, ale PMI dla usług wzrósł, co może mieć związek z oczekiwaniami dotyczącymi otwarcia gospodarki oraz jej wsparcia przez rząd. Z drugiej strony ostatnie badania nie dotyczyły wydarzeń, które mają miejsce w całych Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim w Teksasie. Arktyczne zimy doprowadziły do załamania się produkcji ropy oraz gazu, a w rezultacie miliony osób straciło dostęp do energii elektrycznej. W kolejnych tygodniach oczekiwany jest jednak powrót do normalności. Dobre nastroje związane są również z postępującymi szczepieniami oraz wskazaniem ze strony Pfizera, że do wysokiej odporności wystarczy jedynie jedna dawka szczepionki.

Indeks WIG20 zyskał dzisiaj niewiele, ok. 0,23%, ale nie zdążył nadrobić ostatnich strat, czego rezultatem było pozostanie poniżej poziomu 2000 punktów. Za sprawą wysokich cen miedzi KGHM był najmocniejszą spółką w WIG20. Nieudany debiut spółki gamingowej Huuuge doprowadził prawdopodobnie do gorszych nastrojów na spółkach z sektora. Wobec tego najmocniej w WIG20 tracił dzisiaj CD Projekt.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here