Naga MarketsCD Projekt rośnie trzeci dzień z rzędu. Co pozwoliło spółce wzrosnąć o 30%?Notowania CD Projekt (ticker: CDR) w środę na warszawskiej GPW otwierały się z luką wzrostową rosnąc o ponad 10% po pierwszej godzinie handlu i testując poziom 337,9 zł, najwyższy od 11 grudnia. Dla polskiego producenta gier jest to trzeci dzień silnych wzrostów z rzędu, a inwestorzy zastanawiają się co jest powodem trzydziestoprocentowej aprecjacji kursu. Wśród popularnych tez pojawia się między innymi potencjalny short-squeeze oraz pogłoski o ewentualnym przejęciu.

  • Seria poprawek do Cyberpunka, short-squeeze i plotki dotyczące przejęcia przez azjatyckiego giganta Tencent wymieniane są wśród głównych przyczyn wzrostów akcji CD Projekt
  • 23 stycznia fundusz hedgingowy z Londynu Marshall Wace LLP zmniejszył swoją krótką pozycję netto na akcjach spółki
  • wzrostach CD Projektu mówi się również w obliczu ostatnich dynamicznych wzrostów amerykańskiej spółki GameStop również powiązanej z sektorem gamingu

CD Projekt zostawia w tyle dziewięciomiesięczne dołki. Powróci nad ważne wsparcie?

Jeżeli notowaniom CD Projekt uda się zamknąć nad poziomem 330 zł, wtedy powrócą nad strefę oporu wyznaczaną przez dołki z końca października oraz szczyty z lutego ubiegłego roku. Od strony technicznej byłoby to sygnałem porzucenia dołków z ostatnich tygodni i ponownego wejścia w strefę konsolidacji obserwowanej przez większą część 2020, kiedy akcje CDR rosły do rekordowych poziomów powyżej 460 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
CD Projekt na wykresie technicznym. W 3 dni cena rośnie o około 30%. Źródło: Tradingview.com

Zostawiając jednak w tyle same aspekty techniczne warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestorzy głowią się co tak naprawdę stoi za wzrostami akcji CD Projekt. O tych potencjalnych powodach w środowej analizie piszą między innymi analitycy X-Trade Brokers (XTB):

– Ostatnia łatka do gry Cyberpunk 2077 rozczarowała, chociaż w pewnym stopniu poprawiła grywalność. Pojawiają się jednak informacje, które podbijają kurs do góry: mówi się o plotkach dotyczących przejęcia. Duży azjatycki gracz, czyli Tecent szykuje się do przejęcia w sektorze gamingowym, ale prawdopodobnie nie chodzi o CD Projekt. Druga rzecz to możliwe “paniczne” wychodzenie z krótkich pozycji przez zagraniczne fundusze, które w ostatnim czasie wyraźnie zwiększyły ilość pozycji krótkich na akcjach spółki – piszą analitycy domu maklerskiego XTB.

Bazując na powyższym cytacie oraz informacjach napływających z rynku można przypuszczać, że wzrosty akcji XTB są zależne od jednego z poniższych czynników:

  • Wypuszczenie pierwszej oficjalnej łatki do Cyberpunka 2077
  • Pogłoski mówiące o tym, że Tencent szykuje się do dużego przejęcia w sektorze gamingowym
  • Potencjalny short-squeeze na akcjach CD Projekt, która ma potwierdzać redukcja pozycji krótkiej przez Marshall Wace LLP
  • Rekomendacja „kupuj” wystawiona przez Jefferies z ceną docelową na 308 zł
  • Silne spekulacyjne ruchy na akcjach relatywnie małej spółki z Wall Street, Gamestop, która zajmuje się sprzedażą gier

Short-squeeze na akcjach CD Projekt, czyli wyciskanie pieniędzy z funduszy

W Rejestrze Krótkiej Sprzedaży prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) pojawiła się informacja, że 23 stycznia fundusz Marshall Wace LLP zmniejszył swoją krótką pozycję netto na akcjach CD Projekt do poziomu 0,66% z 0,77%.

Londyński fundusz prowadził krótką sprzedaż akcji, która daje możliwość zarabiania na ich spadkach. Polega to na sprzedaży walorów danej spółki, aby następnie je odkupić po niższych cenach. Jak twierdzi jednak część analityków, w związku z dynamicznymi wzrostami notowań z tego tygodnia fundusz był zmuszony odkupić część akcji, które służyły do budowania krótkiej pozycji na rynku, co określa się po angielsku mianem „short squeeze” a w polskim żargonie giełdowym tłumaczy jako „wyciskanie krótkich pozycji”.

Short-squeeze ma miejsce w momencie, gdy akcje danej spółki zaczynają dynamicznie rosnąć, a fundusze posiadające aktywne krótkie pozycje zamykają je w celu cięcia potencjalnych strat. W tym celu odkupują akcje, co jeszcze bardziej może napędzać wzrosty poprzez generowanie dodatkowego popytu.

Patrząc jednak na wielkość zaangażowania Marshall Wace LLP w akcje CD Projekt oraz na wysokość redukcji krótkiej pozycji, która wyniosła zaledwie 0,11%, fundusz musiałby odkupić z rynku akcje o wartości około 20 milionów, gdzie średnie obroty spółki na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy to 48 milionów dziennie. Przy obecnych rekordowych obrotach na CD Projekcie które kilkukrotnie przekraczają średnią, wydaje się to jednak zbyt małą wartością, aby aż tak mocno zaburzyć księgę popytu.

Temat short-squeeze’u pojawia się jednak nie przez przypadek. W ostatnich dniach na ustach inwestorów na całym świecie jest bowiem spółka GameStop notowana na WallStreet, która znalazła się pod ostrzałem wzmożonej spekulacji zmuszając fundusze do zamykania krótkich pozycji.

Tymczasem jednym z czynników, który może wpływać na nastroje wśród inwestorów są szalone wzrosty amerykańskiej, relatywnie małej spółki Gamestop (GME.US). Spółka zajmuje się sprzedażą gier oraz elektroniki użytkowej. Spółka nie wchodzi w skład indeksu S&P 500 – dodają analitycy XTB.

GameStop drożej o 700% przez spekulację

O tym jak niebezpieczny dla inwestorów może być short-squeeze pokazuje przykład amerykańskiej spółki GameStop, której akcje drożeją w ostatnich dniach o około 700%, co mogło kosztować grające na krótko fundusze ponad 10 miliardów dolarów. Co ciekawe, końca spekulacji na notowaniach sprzedawcy gier i elektroniki użytkowej nadal nie widać.

GameStop rośnie o kilkaset procent napędzany spekulacją. Źródło: Tradingview.com

Członkowie wątku WallStreetBets w portalu Reddit zachęcający się wzajemnie do kupowania akcji niewielkiej spółki GameStop utarli nosa dużym funduszom z krótkimi pozycjami. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, pisze o „nowej zabawie” inwestorów detalicznych, którzy stawiają pod ścianą posiadających krótkie pozycje windując ceny „beznadziejnych” spółek zmuszając sprzedających do kapitulacji:

– Akcje zazwyczaj kupujemy, ale można je też pożyczyć i sprzedać, z obowiązkiem odkupienia. Oczywiście taki inwestor ma nadzieję, że odkupi je po niższej cenie, a gdy cena rośnie jego straty mogą być nieskończenie duże. Jest więc oczywistym, że przy dynamicznym wzroście ceny w pewnym momencie inwestor będzie musiał akcje odkupić, aby ograniczyć swoje straty – pisze dr Kwiecień.

Więcej na temat samej spółki GameStop pisaliśmy w tym miejscu. Fakt, że jest ona powiązana z sektorem gamingowym spowodował, że inwestorzy zaczęli doszukiwać się podobnych ruchów również na akcjach CD Projekt.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkn orlen | notowania pkn | mrc notowania | kursy walut w czasie rzeczywistym | gpw lotos |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here