Naga MarketsCD Projekt padł ofiarą ataku hakerskiego. Akcje spółki w dół o 5%Spółka CD Projekt poinformowała na Twitterze we wtorek, 9 lutego 2021 roku, po godzinie 08:50, że padła ofiarą ataku hakerów, w związku z którym wewnętrzne systemy podmiotu zostały przejęte. W reakcji na doniesienia akcje producenta gier na polskiej giełdzie (GPW: CDR) traciły około 5% spadając do poziomu 270 zł, najniższego od 25 stycznia.

  • Hakerzy poinformowali, że jeżeli w przeciągu 48 godzin spółka nie dojdzie z nimi do porozumienia, wtedy sprzedadzą lub wypuszczą do sieci dokumenty należące do podmioty oraz kody źródłowe Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3 oraz Gwinta
  • CD Projekt podaje, że nie ma zamiaru spełniać żądań cybernetycznych złodziei, ani negocjować z nimi
  • Akcje CDR zareagowały spadkami podczas wtorkowego otwarcia na GPW osuwając się drugą sesję z rzędu

CD Projekt padł ofiarą ataku. Hakerzy stawiają żądania, a spółka uspokaja

W poniedziałek spółka stała się ofarią ataku cybernetycznego, w związku z którym strony trzecie uzyskały dostęp do serwów i danych CD Projekt. W pozostawionej wiadomości hakerzy informują, że przejęli kody źródłowe gier należących do spółki (w tym rzekomo nigdy niewypuszczonej wersji Wiedźmina 3) oraz dokumentów powiązanych z księgowością, administracją, relacjami inwestorskimi, zasobami ludzkimi oraz z kwestiami prawnymi. Dodatkowo dojść miało do zaszyfrowania serwerów.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Niezidentyfikowany podmiot uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej wewnętrznej sieci i zebrał dane należące do grupy kapitałowej CD Projekt, pozostawiając wiadomość, której treść upubliczniamy. Chociaż niektóre narzędzia w naszej sieci są zaszyfrowane, backupy pozostały nienaruszone. Zabezpieczyliśmy już naszą infrastrukturę IT i rozpoczęliśmy proces odzyskiwania danych – napisano na Twitterze CD Projekt.

Zdaniem CD Projekt zaszyfrowana została jedynie część danych, a spółka nie ma zamiaru negocjować z cybernetycznymi złodziejami. Spółka zdaje sobie jednocześnie sprawę, że może to spowodować upublicznienie przynajmniej części przejętych danych.

Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia, wtedy kody źródłowe zostaną sprzedane lub upublicznione w sieci, a dokumenty przesłane do naszych kontaktów w branży dziennikarstwa gamingowego (…) Inwestorzy stracą zaufanie do waszej firmy, a akcje zanurkują jeszcze niżej. Macie 48 godzin na kontakt z nami – informuje pozostawiona przez hakerów wiadomość.

CD Projekt podjął kroki mające na celu zmniejszenie konsekwencji wycieku danych spółki, między innymi poprzez kontakt z wszystkimi podmiotami, które mogą zostać bezpośrednio dotknięte przez realizację takiego scenariusza.

Cały czas badamy incydent, jednak w tym momencie możemy potwierdzić, że przejęte systemy nie zawierały żadnych danych personalnych naszych graczy lub korzystających z naszych usług. Skontaktowaliśmy się już z odpowiednimi służbami (…) i będziemy ściśle współpracować w celu pełnego zbadania tego zajścia – podsumowuje spółka w oświadczeniu.

W reakcji na doniesienia akcje spółki traciły na wtorkowym otwarciu sesji 5% testując poziom 270 zł:

Akcje CD Projekt w dół. Źródło: Tradingview.com

– Kluczowe jest w pierwszej kolejności przejście audytu inwentaryzacyjnego w aspekcie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacji, gdzie zdefiniowane zostaną kluczowe dla danej firmy obszary, które należy chronić. Dopiero taka analiza ryzyka pozwala na ewentualne jego mitygowanie. Dotyczy to w zasadzie niemal każdej jednej firmy, bez względu na jej rozmiar – tłumaczy Rafał Jaworski z ProtecHut.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs cd projekt | orlen akcje | kurs zlotego | jsw gpw | bitcoin trader |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAkcja kredytowa mBanku wzrosła o 4,5% r/r w IV kw., wskaźnik NPL: 4,8%
Następny artykułBitwise chce założyć fundusz dla kryptowalutowych innowatorów
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here