Naga MarketsCD Projekt odpowiadał za 30% obrotów GPW w styczniu. Coraz więcej inwestorów indywidualnychObroty na GPW w styczniu 2021 były wyższe o 75% w skali roku, mówi na antenie Comparic24.tv Filip Duszczyk, Wicedyrektor Działu Rozwoju Rynku warszawskiej giełdy. Średni dzienny obrót podobnie jak w poprzednim miesiącu utrzymał się na wysokości 1,7 mld zł. Nie bez znaczenia dla wysokich obrotów były między innymi kolejne debiuty na głównym rynku oraz na NewConnect, w tym IPO spółki Photon Energy oraz Answear.com. Do końca roku GPW celuje od 20 do nawet 40 debiutów łącznie.

  • Wzrost wartości obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku o 74,5% rdr do 31,6 mld zł
  • CD Projekt wygenerował 30% obrotu całej GPW w styczniu jako pokłosie WallStreetBets
  • Udział inwestorów indywidualnych na GPW podwoił się w porównaniu do roku 2019 i wynosi obecnie 24%. Na NewConnect było to natomiast 92%

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW utrzymuje wysokie obroty, wspierają je między innymi nowe debiuty

Jak twierdzi Filip Duszczyk, GPW udało się utrzymać sporą część koronawirusowych wzrostów obrotów z marca i kwietnia ubiegłego roku, które do dzisiaj obserwowane są na parkiecie w kolejnych miesiącach jego aktywności. W styczniu odpowiadać miały za to kolejne cztery debiuty spółek: dwie na rynku główny i dwie na małej GPW:

Na głównym rynku debiutowały Photon Energy i Answear.com, a na NewConnect spółki United Label oraz Incuvo. Już w lutym kolejny debiut bardzo oczekiwany fimry Huuuge Game,s gdzie widzimy duże zainteresowanie inwestorów i prognozujemy, że w tym roku miejsce może mieć od 20 do nawet 40 debiutów w tym roku, więc bardzo dużo dzieje się na rynku pierwotnym – komentował Wicedyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW.

Jak warto zauważyć, obroty z ostatniego kwartału 2020 roku oraz pierwszego miesiąca roku bieżącego okazują się zdecydowanie wyższe niż te kiedy na rynkach rozszalała się zmienność wywołana pandemią Covid-19.

CD Projekt odpowiadał za 30% obrotu na GPW w styczniu. Efekt GameStop?

Na rynku wtórnym również odnotowano silny wzrost obrotu na kontraktach ETF, który rocznie zwiększał się o 126% do poziomu średnio 3 mln zł. Już 8 lutego planowany jest debiut nowego kontraktu na polskiej giełdzie, a mianowicie BETA ETF NASDAQ-100 PLN HEDGED.

ETF ten będzie zahedgowany, czyli zabezpieczony przed ryzykiem zmiany kursu dolara do złotówki. Jest to kolejny ETF ze stajni Beta Securities – wyjaśnia Duszczyk.

Zwraca również uwagę na wydarzenia wokół forum WallStreetBets, które wywołało wyciskanie krótkich pozycji na amerykańskiej spółce GameStop. W Polsce podobne próby były widoczne na akcjach CD Projekt i chociaż aprecjacja nie była tak silna, to aktywność inwestorów na CDR odpowiadała ostatecznie za 30% całego obrotu GPW w styczniu.

Działania WallStreetBets wywołało dużą zmienność na kilku spółkach amerykańskich, co miało też przełożenie na warszawską giełdę. W styczniu 30% obrotów wygenerowała jedna spółka, a mianowicie CD Projekt. Chcemy podkreślić, że są to jednorazowe wydarzenia, anomalie i radzimy, żeby inwestorzy uważali, jeżeli chodzi o dołączanie do takich akcji, gdyż są to ryzykowne działania – dodaje przedstawiciel GPW.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: waluta euro | pkn orlen gpw | pgnige akcje | wykres eur usd | pgn akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here