Naga MarketsCD Projekt i PKN Orlen tracą ponad 4%. Lotos i PGNiG zyskują 3,99%Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozgrywana była w otoczeniu sprzyjającym stronie podażowej, na co wpływ miała zdecydowana przecena na amerykańskich parkietach już po zakończeniu sesji europejskiej w poniedziałek.

Rynki europejskie dostosowują się do przeceny na amerykańskiej giełdzie

S&P zakończyło dzień na poziomie -0,94%, a technologiczny Nasdaq -2,13%. W związku z powyższym rynki europejskie nie miały wyboru i musiały dostosować się do przeceny w Stanach Zjednoczonych, co w szczególności było można zaobserwować po sektorze technologicznym. Na warszawskiej giełdzie przewagę podaży w powyższym sektorze obserwowaliśmy przede wszystkim na akcjach CD Projekt, które straciły aż 4,22%. Ostatecznie WIG20 stracił 1,66%, relatywnie lepiej zachowywał się sWIG80 z wynikiem -0,48%, a mWIG40 znalazł się po środku stawki (-1,06%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Wydarzeniem dnia na warszawskiej giełdzie było ogłoszenie zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen, jednakże pod pewnymi warunkami – m.in. ma zostać sprzedanych 389 stacji paliw w Polsce i 30 proc. udziałów rafinerii Lotos. Sporym zaskoczeniem dla inwestorów okazało się podpisanie przez PKN Orlen listu intencyjnego ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG. Orlen poinformował, że jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG, będzie pełnił wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej. Jak podano, na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone. Po ogłoszeniu powyższych informacji, akcje poszczególnych spółek zachowały się w modelowy sposób. Wycena przejmującego PKN Orlen spadła o 4,69%, natomiast akcje przejmowanego Lotosu wzrosły o 7,12%, a PGNiG 3,99%.

We wtorek, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów BNP Paribas, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W najnowszych prognozach NBP przewiduje, że w 2020 roku PKB Polski spadnie o 5,7 proc. Inflacja wyniesie natomiast 3,3 proc. wzrosły o 7,12%, a PGNiG 3,99%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Tak jak we wtorek wynik sesji na rynkach bazowych był obciążeniem dla inwestorów w Warszawie, tak w środę powinien sprzyjać kupującym. W dniu wczorajszym S&P 500 zyskał 1,34% odrabiając część strat z wtorku. Ponadto w godzinach porannych notowania kontraktów terminowych na powyższy indeks wskazują na niespełna 0,8% wzrost. Przekłada się to na solidne wzrosty kontraktów terminowych na DAX30, które notowane są już ponad 1,25% powyżej wczorajszego zamknięcia. W związku z powyższym oczekujemy otwarcia wzrostową luką na warszawskim parkiecie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here