Naga MarketsCD Projekt: analiza na 2 dni przed premierą gry Cyberpunk 2077. Co już wiemy?Do premiery najbardziej wyczekiwanej gry 2020 roku zostały niespełna 2 dni. Już 10 grudnia zadebiutuje Cyberpunk 2077 – obecnie największy projekt w historii studia CD Projekt. Nastroje wśród inwestorów robią się coraz gorętsze, co można zauważyć na notowaniach spółki od początku nowego tygodnia. Czego się możemy spodziewać?

  • Analiza wykresu cen akcji CD Projekt po premierach Wiedźmina
  • Preordery gry na zadowalającym poziomie, wsparcie światowej klasy celebrytów
  • Pierwsze recenzje Cyberpunka 2077 – mnóstwo zabawy, ale są niedociągnięcia

CD Projekt zaliczał wzloty i upadki po premierach Wiedźmina

26 października 2007 roku miała miejsce premiera 1 części Wiedźmina. Wówczas akcje polskiej spółki były warte niespełna 5zł. To właśnie wtedy studio pokazało swoje możliwości i po raz pierwszy zyskało uwagę swoją produkcją na globalnym rynku. Sukces pierwszej części otworzył drzwi Redsom do dalszego sukcesu. 3,5 roku później miało miejsce wydanie 2 części przygód Białego Wilka. Jak wtedy wyglądała sytuacja?

Te artykuły również Cię zainteresują
Na otwarciu 17 maja 2011 roku – dzień premiery gry „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” – za jedną akcję spółki płacono 9,02 zł. Na początku 2011 roku te same papiery wyceniane były jedynie na 3,11 zł, tak więc w niecałe pół roku CD Projekt urósł niemal trzykrotnie. Jak widzimy na wykresie, dalsze miesiące przyniosły jednak spadki cen akcji polskiej firmy. Premierowy balon oczekiwań pękł, w niecałe pięć miesięcy od premiery „Wiedźmina 2” CD Projekt stracił blisko 2/3 swojej wartości. Gra wprawdzie była hitem, jednak nie aż takim, jakiego oczekiwał rynek. CD Projekt potrzebował przeszło dwóch lat od premiery, aby wrócić do poziomu 9zł.

W maju 2015 zadebiutował „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – jest to jak dotąd największy, jak i najbardziej dochodowy tytuł polskiej spółki w jej historii. 2 tygodnie po premierze CD Projekt poinformował, że gracze od premiery kupili 4 mln szt. kopii gry, a nakłady na jej produkcję zwróciły się już w dniu premiery. A jak sytuacja wyglądała na wykresach?

Maksima w 2015 roku CD Projekt wyznaczył w sierpniu na poziomie niemal 28 zł, zaledwie 15 proc. powyżej poziomów z premiery. Rok spółka zamknęła z kolei na poziomie 22,1 zł, a więc 15 proc. poniżej poziomów z premiery. Momentami cena spadała nawet poniżej 20 zł. Nie był to najlepszy okres do inwestowania w papiery CD Projektu, choć spółka pokazała rekordowe wyniki – do końca czerwca sprzedano ponad 6 mln kopii gry.

Sukces Wiedźmina 3, który został światowym bestsellerem, a także ogłoszenie strategii na koleją grę z tytułem ”AAA” wyznaczyły wyraźny trend wzrostowy na przestrzeni kolejnych 4 lat. W sumie od czerwca 2016 roku do początku ery oczekiwania na Cyberpunka 2077 (słynny „beep” ze stycznia 2018 roku) cena akcji wzrosła blisko czterokrotnie. Za jedną akcję w momencie „beep” płacono blisko 100zł.

Zobacz również: CD Projekt nerwowy na GPW przed premierą Cyberpunka 2077. Komentuje M. Palaczyk

CD Projekt na fali wznoszącej

Wszystko wskazuje na to, że Cyberpunk 2077 będzie najgłośniejszą produkcją 2020 roku. Zarząd spółki był pod koniec listopada bardzo zadowolony z wyników preorderów swojego najnowszego tytułu (link do artykułu: CD Projekt ocenia wyniki preorderów ‘Cyberpunk 2077’ jako ‘naprawdę dobre’). Zaznaczono, że liczba ich odwołań była marginalna.

Nie ujawniamy poziomów preorder, ale – podobnie jak wcześniej – jesteśmy zadowoleni, ich liczba rośnie i jest wyraźnie lepiej wobec ‘Wiedźmina 3’ w analogicznym okresie. Idzie to zgodnie z naszym planem, wyniki są naprawdę dobre – powiedział członek zarządu ds. finansowych Piotr Nielubowicz

Keanu Reeves jako Johnny Silverhand

Dodatkowym atutem spółki w odniesieniu do Wiedźmina może być obsada gry. W jedną z czołowych postaci wcieli się aktor Keanu Reeves, obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd w Hollywood, między innymi dzięki ostatnim sukcesom w serii „John Wick”.

Inną osobą aktywnie promującą grę jest Grimes – obecna partnerka Elona Muska, założyciela Tesli oraz SpaceX, obecnie drugiego najbogatszego człowieka na świecie. Kanadyjska wokalistka wystąpi w jednym z epizodów gry, jej postać to LizzyWizzy, piosenkarka-cyborg. Grimes nie ukrywa w social mediach swojej ekscytacji przed premierą gry, sama przyznała że już nie może się doczekać.

Polska spółka również z problemami przed premierą

Głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na wyczekiwanie gry było przekładanie premier Cyberpunka 2077. Gra była początkowo zaplanowana na kwiecień bieżącego roku, jednak Redsom zabrakło czasu do finalizacji prac i ostatecznej certyfikacji. Finalnie tytuł był przekładany aż 3 razy, co nie zdarza się często, jednak podkreśla także jak skomplikowany i wielki jednocześnie jest ten projekt.

Ostatnie przełożenie gry z 19 listopada na 10 grudnia wynikało za złożoności finalnych procesów optymalizacji działania gry, lecz nie przyjęło się z ciepłym odzewem na giełdzie – w pierwszej sesji giełdowej po tej informacji kurs CD Projekt stracił ponad 5 proc.

Wpadkę studio zaliczyło tuż przed premierą – Cyberpunk 2077 trafił wcześniej do części graczy i to w wersji kolekcjonerskiej. Odpowiedzialny za tą pomyłkę był amerykański pośrednik Best Buy, lecz ta sytuacja z pewnością również wpłynęła na nastroje w siedzibie Redsów. Polski twórca gier był zmuszony apelować do graczy o wstrzymanie się ze streamowaniem gry przed oficjalną wysyłką (link do artykułu: Cyberpunk 2077 od CD Projekt trafił przez pomyłkę do części graczy. I to w wersji.. kolekcjonerskiej).

Pierwsze recenzje dotyczące gry – mnóstwo zachwytów, są też rozczarowania

Recenzenci są pod wrażeniem swobody w kreowaniu postaci, rozwiązywaniu problemów oraz  przedstawienia Night City. Gra zachwyca pod względem wizualnym, dodatkowo CD Projekt niedawno opublikował zwiastun prezentujący tryb fotograficzny, który pojawi się w grze. Główne wady wymieniane w recenzjach to pojawianie się licznych błędów oraz problemów technicznych. Zdaniem niektórych gra może też nie spełnić oczekiwań graczy nastawionych na akcję, ponieważ jej mocniejszą stroną jest fabuła. Oto niektóre z recenzji wraz z notami:

Cyberpunk 2077 jest mroczny i czasami przerażający, ale większość elementów gry jest fascynująca i wypełniona przemyślanymi systemami RPG oraz lore świata. Podobał mi się cały pobyt w Night City, a Johnny Silverhand to świetny partner. Gra nie przesadza z długością wątku fabularnego i zamiast tego zachęca do spędzenia setek godzin w wybrany sposób – Game Informer – 9/10

Cyberpunk 2077 rzuca nas w piękny i gęsty krajobraz miejski z niewieloma restrykcjami. Oferuje oszałamiającą swobodę kreowania postaci, wykonywania misji i radzenia sobie z przeciwnikami, a decyzje gracza mogą mieć naturalny wpływ na świat i historie jego mieszkańców – IGN 9/10

CD Projekt Red powraca z niesamowitym tytułem, na który cieniem kładzie się znaczna liczba błędów. Jest to jednak gra, dla której warto ulepszyć podzespoły PC, ponieważ Cyberpunk oszałamia pod względem technicznym. Technicznie problemy są nagminne, część z nich zmusza gracza do wczytania zapisu – PC Gamer 7,8/10

Cyberpunk 2077 wyróżnia się zadaniami pobocznymi i ma mocne główne postacie, ale jego zbugowany, powierzchowny świat i brak celu obniżają ocenę – Gamesport 7/10

Warto również dodać, że średnia ocen nowej gry na portalu Metacritic wynosi jak dotąd 91 pkt. na sto możliwych. Pod tym względem Cyberpunk 2077 wypadł nieco gorzej niż Wiedźmin 3, który zdobył 93 pkt. Część recenzentów, którzy zwracają uwagę na bugi i tak opatrzyła opis swoich doświadczeń maksymalną możliwą oceną. Z 44 opinii aż 14 to “setki”, 6 kolejnych przyznało grze 95/100 punktów lub więcej.

Warto również dodać, że CD Projekt planuje większego patcha Cyberpunka 2077 w dzień premiery, który na pewno wyeliminuje część występujących błędów i bugów, przez co gra będzie mogła się cieszyć jeszcze cieplejszym przyjęciem.

Czy Cyberpunk 2077 okaże się największym sukcesem CD Projektu? Przekonamy się już za 2 dni.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here