Naga MarketsCCC ze stratą ponad 3,5%. FED nie zmienia stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniamiŚroda była dniem stosunkowo niskiej zmienności na warszawskim parkiecie. W wypadku indeksu WIG20, który zakończył dzień z wynikiem -0,33%, zakres od dziennego maksimum do dziennego minimum wyniósł zaledwie niespełna 20 pkt.

JSW ponownie zyskuje. CD Projekt próbuje odbijać

Obrót na samym indeksie blue chipów to niecałe 660 mln zł, przy nieznacznie powyżej 800 mln zł obrotu na całym rynku. Najwięcej uwagi inwestorzy poświęcali JSW, które zyskując 11,5% kontynuowało wzrosty z ostatnich dni. Próbę obicia obserwowaliśmy natomiast na walorach CD Projektu, który ma za sobą dwie wyraźne sesje spadkowe. Ostatecznie próba zakończyła się wynikiem +0,57%, widocznie poniżej dziennych maksimów. Z całego indeksu WIG20 swoje notowania poprawiło 9 spółek, a 11 zanotowało spadki. Najsłabiej radziło sobie CCC (-3,55%). W wyniku wczorajszej sesji notowania indeksu WIG20 ponownie zbliżają się do wybicia dołem z trzy miesięcznej konsolidacji, co potencjalnie mogłoby oznaczać koniec lokalnego trendu wzrostowego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najważniejszym wydarzeniem w dniu wczorajszym było posiedzenie Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, które miało miejsce po zamknięciu giełd w Europie. Zgodnie z oczekiwaniami Fed nie zmienił stóp procentowych. Jedną z najbardziej interesujących inwestorów kwestii była publikacja, jak zawsze we wrześniu, najnowszych prognoz gospodarczych oraz tzw. dot-chartu, czyli wykresu pokazującego oczekiwania względem poziomu przyszłych stóp procentowych dokonane przez członków FOMC. Powyższy wykres pokazał, iż jakakolwiek podwyżka stopy funduszy federalnych do końca 2023 roku jest mało prawdopodobna. Poprawie względem czerwca uległy natomiast projekcje makroekonomiczne. Mediana prognoz członków FOMC zakłada, że w 2020 roku PKB Stanów Zjednoczonych spadnie o 3,7% wobec zakładanego spadku o 6,5% w czerwcu. Nieznacznie zmieniły się oczekiwania inflacyjne. Mediana projekcji członków FOMC dla inflacji wzrosła z 0,8% do 1,2% w 2020 r. oraz z 1,6% do 1,7% w 2021 r. Według tych założeń dopiero w 2023 roku inflacja PCE miałaby osiągnąć 2%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W związku z wprowadzeniem średniego celu inflacyjnego przez Fed i prognozami zakładającymi, iż inflacja w USA nie powróci do poziomu 2% aż do 2023 roku (wg. nowego podejścia Fed inflacja powinna przez najbliższe lata być powyżej poziomu 2%, aby nadrobić okres przebywania wskaźnika poniżej tego poziomu) część inwestorów oczekiwała nowych działań ze strony Rezerwy Federalnej. Pomimo, iż obecnie ciężko jest oczekiwać jeszcze szerszej stymulacji ze strony Fed, notowania amerykańskich indeksów jasno pokazują, iż część rynku miała takie nastawienie. W wyniku braku zaskoczenia i braku nowych rozwiązań stymulacyjnych, ostatecznie S&P 500 zakończył dzień z wynikiem -0,46%, a Nasdaq Composite -1,25%, co jednoznacznie wskazuje na powrót minorowych nastrojów i obaw o kontynuację korekty. Sesja w Azji kończy się spadkami, a notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX30 w godzinach porannych wskazują na ok. 1% spadki. Powyższe oznacza, że oczekujemy widocznego negatywnego otwarcia w Warszawie, co
budzi duże ryzyko wybicia się dołem z konsolidacji na WIG20, co potencjalnie może przyspieszyć wyprzedaż.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here