Naga Marketsklucze i breloczek etfNie tak dawno informowaliśmy, że przez wzgląd na częściowe zamknięcie rządu (government shutdown) w USA, CBOE i VenEck wycofały swoje wnioski o powstanie ETF opartego na Bitcoinie (Bitcoin exchange-traded funds). 25 stycznia a więc po 35 dniach najdłuższego w historii Stanów Zjednoczonych częściowego zawieszenia działania rządu federalnego USA, Donald Trump doszedł do porozumienia z Kongresem i poinformował o tymczasowym wznowieniu (do 15 lutego) działań rządu. Fakt ten sprawił, że po zaledwie kilku dniach od wycofania swojego wniosku, Chicago Board Options Exchange’s (CBOE), wraz z firmą inwestycyjną VanEck i firmą świadczącą usługi finansowe SolidX, ponownie złożyły wniosek do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o wprowadzenie do obrotu giełdowego funduszu inwestycyjnego (ETF) opartego na Bitcoinie (BTC). 


Exchange-traded fund (ETF) to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowanie wskazanego aktywa bądź koszyka aktywów. Zdaniem niektórych, wprowadzenie ETF opartego na BTC mogłoby przyczynić się do masowej adopcji kryptowalut jako regulowanego instrumentu inwestycyjnego.

Przypomnijmy, że wniosek o uruchomienie ETF na BTC po raz pierwszy złożony został w czerwcu ubiegłego roku i miał zostać rozpatrzony do 27 lutego br. (zatwierdzony lub odrzucony). Przez wzgląd na shutdown, wielu ekspertów prawnych ovbawiało się jednak, że SEC wprost odrzuci wniosek, zamiast domyślnie go zatwierdzić. W związku z tym CBOE i VanEck wycofały swoje dotychczasowe wnioski. Biorąc jednak pod uwagę niedawne wznowienie prac rządu federalnego USA, wnioski te zostały złożone ponownie.

W praktyce okazuje się jednak, że nawet jeśli obecne wnioski o utworzenie ETF opartego na Bitcoinie zostaną ostatecznie pozytywnie rozpatrzone, to może jednak upłynąć sporo czasu, zanim instrumenty te zaczną być przedmiotem obrotu na regulowanej giełdzie papierów wartościowych. Z historycznego punktu widzenia SEC opóźniła bowiem kilkukrotnie wydanie orzeczenia w sprawie kryptowalutowych ETF-ów tak długo, jak to możliwe na mocy prawa, a składane obecnie wznioski są zaledwie pierwszym krokiem w wielomiesięcznym procesie zmierzającym do ich ewentualnego zatwierdzenia lub odrzucenia.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – pary z dolarem, ropa w konsolidacji [WIDEO]
Następny artykułGuten Morgen DAX 01.02.2019 – bastion byków wokół średniej 200-godzinowej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here