Naga MarketsByły wiceprezes Bank of China twierdzi, że waluty cyfrowe mogą wkrótce zastąpić gotówkę w obiegu.

  • Kolejny ważny urzędnik z Pekinu twierdzi, że CBDC zastąpi gotówkę.
  • Już dziś gotówka powoli wychodzi z obiegu w Państwie Środka.

CBDC to przyszłość

Wang Yongli, były wiceprezes Bank of China i dyrektor Haixia Blockchain Research Institute, powiedział, że waluty cyfrowe z pewnością zastąpią gotówkę, ale nie powinny ograniczać się tylko do tego.

Wang powiedział, że waluty cyfrowe mogą zmienić strukturę monetarną świata. Może to obejmować zakładanie „kont podstawowych” dla wszystkich podmiotów na platformie walut cyfrowych banku centralnego. Dzięki temu bank może nadzorować waluty cyfrowe bez większego wpływu na obecny system finansowy.

Dodał, że waluta cyfrowa poprawia skuteczność polityki pieniężnej, ponieważ zapobiega się nadmiernej emisji fizycznych, papierowych pieniędzy.

Cyfryzacja gotówki coraz powszechniejsza

Już dziś gotówka w Chinach traci na popularności. Ponoć w niektórych regionach płacąc banknotami trzeba liczyć się z tym, że nie otrzyma się reszty.

Ponadto coraz więcej banków centralnych rozważa wprowadzenie walut cyfrowych. Bank of China jest w czołówce tego typu podmiotów. Chiny nie ujawniły jeszcze szczegółów na temat cyfrowego juana, ale niektórzy znawcy branży uważają, że projekt może stać się dominującą walutą świata.

Dziś w Chinach trwają już też zaawansowane testy projektu w paru miastach. Możliwe że ten pojawi się na rynku w 2020 r.

Nad swoją cyfrową walutą pracuje też Japonia (inicjatywa jest włączona do oficjalnego planu gospodarczego rządu kraju), Francja i nawet… Facebook. Tyle że nad projektem Libry Facebooka zapadła cisza. Nie jest jasne, czy waluta giganta social mediów pojawi się na rynku w tym roku. Wzbudziła ona bowiem wielkie kontrowersje w gronie polityków i urzędników na całym globie.

Z kolei w USA toczą się tylko debaty na ten temat.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here