Naga MarketsCBDC wiążą się z wieloma ryzykami - twierdzą eksperci Obserwatora FinansowegoTemat cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) nadal jest tematem częstych debat. Wiemy już, że NBP nie chce digitalizować złotego. Teraz więcej na temat takiego podejścia możemy dowiedzieć się z artykułu, jaki opublikowano na Obserwatorze Finansowym, portalu powiązanym z NBP.

  • Na portalu Obserwator Finansowy opublikowano tekst dot. CBDC.
  • Zwrócono w nim uwagę m.in. na to, jakie wady mają zdigitalizowane waluty fiat.

CBDC pod lupą NBP

Obaj twórcy artykułu – Piotr Szpunar i Piotr Żuk – przyznają, że zawarte w tekście tezy “są opiniami autorów i nie przedstawiają stanowiska NBP”. Warto o tym pamiętać, analizując całość.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szpunar i Żuk tłumaczą, że w idei “CBDC upatruje się często szansy na zwiększenie efektywności funkcjonowania systemów płatniczych, która w niektórych krajach pozostawia wiele do życzenia, co charakteryzuje się długim czasem przeprowadzania rozrachunku i jego wysokimi kosztami związanymi z niskim rozwojem technologii oraz brakiem konkurencji. Jednocześnie CBDC miałby stanowić odpowiedź na pojawienie się w ostatnich latach prywatnych walut cyfrowych, które mogą stanowić źródło ryzyka dla ich użytkowników.”

Do tego, jak dodają, dochodzi element ogólnego odchodzenia społeczeństw od gotówki.

Niektórzy komentatorzy wskazują, że dodatkowym argumentem za wprowadzeniem CBDC jest potencjalnie wyższa efektywność mechanizmu transmisji stóp procentowych banku centralnego do gospodarki – kontynuują. – W przypadku wprowadzenia CBDC na szeroką skalę bank centralny mógłby bowiem bezpośrednio i natychmiastowo wpływać na oprocentowanie środków podmiotów posiadających CBDC. Argument ten – choć prawdziwy – wydaje się jednak niezasadny przede wszystkim dlatego, że obecny mechanizm transmisji polityki pieniężnej działa efektywnie, a zmiana stóp procentowych banków centralnych jest szybko przenoszona na oprocentowanie depozytów i kredytów w sektorze bankowym – dodają dalej.

Ryzyka

Sporą część tekstu stanowią jednak opisy ryzyk związanych z emisją CBDC.

– Można oczekiwać, że wskutek wprowadzenia CBDC gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa zamieniłyby – przynajmniej częściowo – depozyty utrzymywane w bankach na nową formę pieniądza – tłumaczą eksperci.

Tyle że ich zdanie powyższe – czyli odpływ depozytów z sektora bankowego – “stwarzałby ryzyka dla jego stabilności, a banki komercyjne zostałyby zmuszone do poszukania innych niż depozyty źródeł finasowania akcji kredytowej”.

Możliwym rozwiązaniem dla banków byłoby wówczas pozyskanie finansowania poprzez emisję obligacji. Zmniejszenie roli bazy depozytowej w pasywach banków komercyjnych – postrzeganej jako stabilne źródło finansowania akcji kredytowej – mogłoby zwiększać procykliczność akcji kredytowej. Możliwość udzielania kredytów przez banki byłaby bowiem uzależniona od pozyskiwania innych, mniej stabilnych, źródeł finansowania. Zwłaszcza w sytuacjach wzrostu percepcji ryzyka nasilałaby się ucieczka depozytów z sektora bankowego i ich zamiana na CBDC, a tym samym wrosłoby ryzyko pojawienia się głębokiego procyklicznego załamania akcji kredytowej (tzw. credit-crunch). Sytuacja taka mogłaby wystąpić tym bardziej, że finansowanie w postaci emisji obligacji jest dla banków droższe niż pozyskanie depozytów, zatem koszty kredytu także musiałyby wzrosnąć – dodają.

Innymi słowy emisja CBDC miałaby sprawić, że oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki znacznie by wzrosło.

Do tego, jak obaj dodają, powstanie CBDC ma sens głównie w krajach o słabiej rozwiniętej infrastrukturze finansowej, zaś “w krajach o sprawnie funkcjonującym systemie płatniczym trudno jest wskazać na jednoznaczne korzyści związane z potencjalnym wprowadzeniem CBDC”.

– Jednocześnie wprowadzenie CBDC mogłoby stwarzać poważne ryzyka dla stabilności finansowej związane z odpływem depozytów z banków oraz wzrostu roli banku centralnego w kredytowaniu gospodarki. Dlatego też można oczekiwać, że w tych krajach pieniądz ten nie zostanie wprowadzony, bądź też zostanie wprowadzony jedynie w ograniczonej formie, która nie będzie stwarzać istotnego ryzyka dla stabilności finansowej i dla nieograniczonego dostępu obywateli i podmiotów gospodarczych do gotówki oraz jej powszechnej akceptacji – puentują.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje giełdowe | pgnig akcje cena | kurs gbp online | euro cena | usa 500 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here