Naga Markets

Zdaniem członka Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych amerykańskie CBDC nie byłoby lepsze niż ich obecna waluta fiducjarna. Uznał on, iż taka cyfrowa waluta nie jest dla kraju potrzebna, ponieważ w jego przekonaniu nie zmieniłaby ona radykalnie płynności, czy głębokości amerykańskich rynków kapitałowych. Obok pochwalił on natomiast stablecoiny, które w jego mniemaniu mogą umacniać prymat dolara za granicą. 

CBDC nie byłoby lepsze od USD

Znany amerykański ekonomista od 2020 r. znajdujący się w gronie członków Rady Gubernatorów Fedu uważa, że Stany Zjednoczone nie potrzebują cyfrowej waluty banku centralnego. Stwierdził on bowiem, iż ta nie przyniosłaby większych korzyści, niż obecna waluta fiducjarna.

Swoje sceptyczne poglądy Christopher Waller przedstawił podczas sympozjum zorganizowanego na Uniwersytecie Harvarda. Według tego mężczyzny ,,niekwestionowany prymat dolara amerykańskiego przynosi korzyści dla USA i innych krajów, gdzie odgrywa on rolę waluty rezerwowej”.

W opinii ekonomisty z Fedu ta dominacja nie wynika z czynników technologicznych. Z tego też powodu nie widzi on sensu wprowadzania amerykańskiego CBDC. Wątpi on również, że tego typu cyfrowa waluta mogłaby stanowić zagrożenie dla statusu dolara amerykańskiego na świecie.  

Christopher Waller uznał, iż amerykańska waluta cyfrowa banku centralnego nie zmieniłaby płynności oraz nie pogłębiła zaufania Amerykanów do instytucji rządowych. ,,Zwolennicy stworzenia amerykańskiej wersji CBDC często twierdzą, jak ważne jest to dla długoterminowego statusu dolara, zwłaszcza jeśli inne główne jurysdykcje przyjmują CBDC. Nie zgadzam się’’ – podkreślił we wpisie opublikowanym na stronie Fedu

Opinia na temat stablecoinów 

Członek Rady Gubernatorów Fedu poświęcił także czas, aby omówić tzw. ‘’stabilne’’ kryptowaluty. Z założenia powinny one utrzymywać taką samą wartość w stosunku do danego aktywa, bądź puli aktywów. Wśród powodów, dla których stablecoiny mogą być bardziej atrakcyjne, niż istniejące opcje płatności, wymienił on m.in. ich zdolność do transferów w czasie rzeczywistym przy niższych kosztach ekonomicznych między krajami słabo rozwiniętymi.

W opinii Christophera Wallera z uwagi na to, iż wiele stablecoinów jest powiązanych z dolarem amerykańskim, mogą one bardziej zwiększać, niż zmniejszać jego prymat za granicą. ,,Popyt na stablecoiny zwiększa popyt na aktywa rezerwowe denominowane w dolarach posiadane przez emitenta’’ – wyjaśnił. 

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, choć jego wzrost nie będzie już tak dynamiczny
Następny artykułRafał Zaorski za darmo udostępnia książkę Toma Rubythona, „Boy Plunger”, po polsku w PDF
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here