Naga MarketsNa polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali byłą prezes zarządu spółki zarządzającej aktywami czterech funduszy inwestycyjnych, poinformował w środę dział prasowy Prokuratury Krajowej. Czynność ta przeprowadzona została w ramach śledztwa przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej piramidę finansową na terenie Polski w latach 2012-2017. W lokalach zajmowanych przez zatrzymaną przeprowadzone zostały przeszukania.

  • W ramach śledztwa  dotychczas zatrzymano 30 osób, z czego 7 zostało tymczasowo aresztowanych.
  • Łącznie zarzuty usłyszało 35 podejrzanych
  • Piramida funkcjonowała przez okres 5 lat i miała oszukać ponad 2 tysiące osób

Piramida finansowa: 2 tysiące poszkodowanych, straty w funduszach na 90 mln zł

Grupa przestępcza doprowadziła ponad 2000 osób, korzystających z funduszy,  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości nie mniejszej niż 600 milionów złotych. Szkodę majątkową w funduszach oszacowano na co najmniej 90 milionów złotych.

Była prezes odpowiada za wystawienie dwóch nierzetelnych faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych na kwotę łączną 338 250 złotych brutto i pomocnictwo w ten sposób do przywłaszczenia mienia znacznej wartości w kwocie 258 300 złotych na szkodę jednej ze spółek portfelowych funduszu rolnego.

– Zatrzymana była prezes odpowiada za wystawienie poświadczających nieprawdę faktur VAT, których łączna wartość wyniosła ponad 400 tys. złotych. Faktury były wystawiane na rzekome usługi polegające na opracowaniu i interpretacji ustawy o ustroju rolnym oraz interpretacji ustawy o prawie pierwokupu gruntów leśnych. W rzeczywistości usługi nie były wykonane – powiedział PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA, Temistokles Brodowski.

Faktury były wystawiane na rzekome usługi polegające na opracowaniu i interpretacji ustawy o ustroju rolnym oraz interpretacji ustawy o prawie pierwokupu gruntów leśnych. Po wykonaniu z zatrzymaną czynności procesowych zostanie podjęta decyzja w przedmiocie środków zapobiegawczych.

Zobacz również: Piramida finansowa warta 600 mln zł. CBA zatrzymało 3 kolejne osoby w sprawie

5 lat nieuczciwej działalności

Sprawa piramidy finansowej o ogólnopolskim zasięgu działającej w formie czterech funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych ciągnie się od początku ubiegłego roku. Pracownicy banku na przestrzeni lat 2012-2017 oferowali klientom produkty wspomnianej piramidy, w zamian otrzymując sowite premie i wynagrodzenia. Ich celem byli głównie dobrze sytuowani klienci, którzy mogli pozwolić sobie na inwestycje zaczynające się od 40 tysięcy euro (taka była bowiem kwota certyfikatów wskazanych funduszy oferowana za pośrednictwem banków).

W ramach śledztwa  dotychczas zatrzymano 30 osób, z czego 7 zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie zarzuty usłyszało 35 podejrzanych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG20 traci 2. Dzień z rzędu. Akcje KGHM i PGNiG liderem spadków, Santander Bank w górę
Następny artykułKomentarz walutowy – Cały świat skupiony na ropie
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here