Naga MarketsCBA zatrzymało prezesa Waluciarz.pl. W tle afera z wytransferowaniem 8,6 mld zł18 osób zatrzymanych, przeszukania w ponad 60 miejscach i rozbita zorganizowana grupa przestępcza – to efekt kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Grupa przetransferowała co najmniej 8,6 mld zł za granicę za pośrednictwem krajowej instytucji płatniczej (KIP) – podaje CBA.

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie od kilku miesięcy prowadzą postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa za pośrednictwem KIP wytransferowała poza granice kraju co najmniej 8,6 mld zł. Środki te miały pochodzić z nieuiszczania należności podatkowych bądź też ich płatności w niepełnym wymiarze. Grupa działała w ramach 26 firm zarządzanych przez obywateli Polski, Wietnamu, Chin i Ukrainy, którzy swoją działalność gospodarczą prowadzili głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Podejrzani mieli działać na terenie kraju od 2016 do 2019 roku.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika także, że firmy nie składały sprawozdań finansowych do KRS lub też składały je wykazując dochody i obroty nieporównywalne do wysokości zlecanych transferów pieniężnych. Poniesiona przez Skarb Państwa szkoda w postaci nieuiszczanych podatków VAT i CIT jest aktualnie wyliczana.

Zatrzymanie 18 osób, w tym szefa spółki Waluciarz.pl

Dzisiaj miała miejsce pierwsze działania CBA w związku z ta sprawą. Blisko 300 agentów CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, zatrzymało 18 osób. Wśród nich znalazł się prezes krajowej instytucji płatniczej (spółki Waluciarz.pl prowadzącej platformę Dobrykurs.pl) oraz pięć osób zarządzających firmą. Pozostali zatrzymani to osoby transferujące środki płatnicze.

Zobacz też: Altcoiny nie umarły. Niektóre zyskują więcej niż Bitcoin

Wszyscy zatrzymani, po zakończeniu czynności, mają trafić do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. Jednocześnie, CBA prowadzi przeszukania w ponad 60 miejscach zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczych. Śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe.

Waluciarz.pl bez zezwolenia KNF od października 2019 r.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) pod koniec października ubiegłego roku cofnęła zezwolenie na świadczenie przez Waluciarz.pl usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

“Zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej zostało udzielone spółce decyzją KNF z dnia 21 lipca 2015 r. Zakres usług płatniczych, do świadczenia których spółka została uprawniona na podstawie tego zezwolenia obejmował świadczenie usługi przekazu pieniężnego. KNF ustaliła, że w związku z działalnością spółki w zakresie świadczonych usług płatniczych, zachodzi bardzo wysokie ryzyko popełniania lub ułatwiania popełniania przestępstw. Z tych względów KNF uznała, że wobec spółki zachodzą określone w ustawie o usługach płatniczych przesłanki cofnięcia zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej” – napisano w komunikacie KNF.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Piękne porządki robi znienawidzony przez media i pożytecznych id**w PIS. Któraś inna obecna na polskiej scenie politycznej partia po dojściu do władzy tak by działała? Pytanie retoryczne, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here