Naga MarketsLogo KNFJak poinformowało RMF FM, w czwartek (14 listopada 2018 roku) agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w celu zabezpieczenia dokumentacji. Sprawa jest bezpośrednio powiązana z najnowszą aferą, w którą powiązani są wysoko postawieni urzędnicy państwowi oraz miliarder, Leszek Czarnecki.


Szantaże, rezygnacja ze stanowiska, ostrzeżenia, spadki akcji i CBA

W środowym wydaniu Gazety Wyborczej ujawniono szokujące informacje dotyczące funkcjonowania KNF. Leszek Czarnecki, będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW podzielił się z redakcją gazety nagraniami z rozmów prowadzonych z Markiem Chrzanowskim, szefem polskiej komisji nadzoru. Marek Chrzanowski, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych – twierdzi w “Wyborczej” właściciel banku, Leszek Czarnecki.

Prezes KNF, Marek Chrzanowski
Szef KNF, Marek Chrzanowski

Sprawa eskalowała bardzo szybko i już po kilku godzinach pojawiła się oficjalna informacja o dobrowolnej dymisji Chrzanowskiego, który nie wyklucza kroków prawnych przeciwko Czarneckiemu. “W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez p. Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako Przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji” – podkreślił Marek Chrzanowski.

Doniesienia wywołały również reakcję premiera Mateusza Morawieckiego, który wezwał szefa KNF do złożenia wyjaśnień, a prokuratorze i służbom nakazał zbieranie informacji na temat najnowszych doniesień. Efektem tych działań jest czwartkowa wizyta CBA w oddziale KNFu.

KNF dodaje Idea Bank na listę ostrzeżeń

Napięcia na linii KNF i Czarnecki z pewnością spotęgował fakt, że Komisja Nadzoru Finansowego tego samego dnia gdy opublikowano szokujące nagrania, zdecydowała się dodać Idea Bank na listę swoich ostrzeżeń – jednym z głównych udziałowców instytucji jest właśnie Leszek Czarnecki.

KNF informuje, że podstawą wpisania Idea Banku SA na listę ostrzeżeń publicznych KNF są ustalenia dotyczące czynności wykonywanych przez Bank w latach 2016 – 2018 w zakresie aktywności na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF. Odnosi się to do procesu oferowania instrumentów finansowych – w okresie co najmniej od sierpnia 2016 r. do października 2017 r. oraz doradztwa  inwestycyjnego – w okresie co najmniej od września 2016 r. do marca 2018 r.” podawała Komisja w swoim komunikacie.

W trakcie środowego otwarcia notowań na GPW spowodowało to, że kurs akcji Idea Banku tracił nawet 18%. Otwarcie dzisiejszej sesji miało miejsce na poziomie 2,61 zł, a obecny dołek (godz. 12:18) znalazł się na 2,11.

Czarnecki nie pozostaje bez odzewu, kolejne osoby oskarżone

czarnecki i sokal
Leszek Czarnecki i Zdzisław Sokal

W godzinach nocnych pojawiły się kolejne aktualizacje w sprawie skandalu, którym żyje obecnie cała polska. Jak podało Radio Zet, do prokuratury złożono kolejne zawiadomienie dotyczące oskarżeń Leszka Czarneckiego wobec szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Tym razem sprawa dotyczy prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i doradcy Andrzeja Dudy, Zdzisława Sokala. Według złożonego do prokuratury zawiadomienia, Zdzisław Sokal miał „lobbować w KNF na rzecz doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku i odkupienia go za symboliczną kwotę przez inny bank”.

Śledź rozwój afery na bieżąco pod tagiem #aferaKNFConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here