Naga MarketsW ostatnim czasie najbardziej medialną spółką z GPW stał się Ciech. Niestety kontekst nie jest pozytywny, główną przyczyną rozgłosu jest afera dotycząca prywatyzacji tej firmy. Właśnie doszło do pierwszych zatrzymań w tym Pawła T. – byłego wiceministra skarbu i szefa GPW.

Akcje spółki tanieją od marca ubiegłego roku. W ciągu prawie roku trend spadkowy doprowadził do przeceny akcji o ponad 40%. Szacuje się, że majątek rodziny Kulczyków zmniejszył się o ok. 50 mln zł po samej tylko informacji o zatrzymaniu sześciu osób w sprawie afery prywatyzacyjnej.

Z doniesień medialnych można dowiedzieć się, że na obecnym etapie śledztwa przy prywatyzacji Ciechu “doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze na rzecz Ministerstwa Skarbu Państwa. Polegało ono między innymi na niesporządzeniu rzetelnej wyceny wartości akcji, a także poświadczeniu nieprawdy w dokumentach. Stanowiły one podstawę do podjęcia przez Ministra Skarbu Państwa decyzji o sprzedaży akcji na rzecz spółki KI Chemistry” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Przypomnijmy, że w 2014 rroku należąca do Jana Kulczyka spółka KI Chemistry ogłosiła wezwanie do sprzedaży 66 proc. akcji Ciechu. Oferowała 29,5 zł za akcję. Po dwóch miesiącach podniosła cenę do 31 zł. Na wezwanie odpowiedział Skarb Państwa i OFE PZU Złota Jesień. Transakcję sfinalizowano w czerwcu 2014 r. Łącznie Skarb Państwa dostał z prywatyzacji 619 mln zł.

Już pod koniec 2014 roku akcje Ciechu notowane były po ponad 42 zł, a więc 37% wyżej, niż cena prywatyzacji. Do końca 2015 roku akcje podskoczyły do ponad 80 zł.

Wydaje się, że kolejne doniesienia w związku z aferą mogą doprowadzić do spadku kurs w ramach trwającego trendu spadkowego, do okolic kluczowego wsparcia okolic 50 zł.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here